През пролетта е време да оформите лехите, в които се засаждат зеленчуците в градината. Това е важно, защото различните видове зеленчуци растат по различен начин. Добре обработената почва ще даде повече реколта и обратно.
Още: Как да си отгледаме мини гербер в саксия
Още: Разсад домати: Триковете, които трябва да знаете
Няма строги правила, които да определят как трябва да се оформят цветните лехи. Градинарите избират метод, който отговаря на техните нужди и разбирания.
За зеленчуци, които се нуждаят от по-рядко поливане, изберете равна повърхност на лехата. Това са ранни видове, които растат през пролетта, когато влажността на почвата е все още висока.
Най-важните аксесоари, които всеки успешен градинар трябва да има под ръка
Още: Къде да засадите тиквички, за да получите богата реколта?
Още: В какво е най-добре да засадите разсад?
Сред тях са лукът, чесънът, солетите, грахът, морковите и репичките. Дълбоко вкореняващите се култури също се отглеждат на равна повърхност. Те не се нуждаят от често поливане, дори през топлите летни месеци. Такъв е случаят с дините, пъпешите и тиквите.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Градинари, НЕ правете тези 3 грешки, могат да ви оставят без реколта от картофи
Още: 4 сорта пипер за ранно засаждане с едри и месести чушки
Често зеленчуците се отглеждат в траншеи. Формата им може да варира от ленти до квадрати. По-дълги бразди обикновено се правят за домати, чушки, грах, боб, зеле и моркови. Този метод позволява получаването на повече продукция.
Комбинация от бразди и дълги лехи може да се направи и чрез засяване на растенията на ленти. Ширината на лехите и браздите трябва да съответства на броя на редовете. По този начин могат да се отглеждат всички видове зеленчуци.
Друг метод е засаждането във фитарии. Този метод е подходящ за зеленчуци, които се нуждаят от често поливане и висока влажност. По този начин често се засаждат билки като чубрица, целина и магданоз.
Още: Засаждане на разсад пипер: Кои са най-добрите дни през 2025?
Още: Задължителна зимна обработка на хортензии - гарантира буйни храсти и много цветя
Много градинари предпочитат повдигнати лехи. Те се създават на 20-30 см над почвата. Те трябва да са слънчеви и защитени от вятър.
За да се направят такива лехи, почвата трябва да се изравни добре. Лехите се оформят, като се направи пространство с размери 1,20 x толкова широко, колкото позволява земята. Височината трябва да бъде 20-30 cm. По този начин културата се намира в по-добри условия, т.е. по-топла почва, подобрени почвени показатели и правилно поливане, така че продукцията се получава по-бързо.
Как да си отгледате най-вкусните и червени чушки в двора
В такива почви се засява и разсад, което означава повече слънце, по-топла почва и благоприятно развитие на културата.
Освен това градината изглежда по-подредена и красива. Съчетаването на култивирани и декоративни видове създава шедьовър на ландшафта.