Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ето как да си отгледате сами шафран

07 април 2023, 10:28 часа

Възможно ли е да се отглежда шафран в България?

Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители

Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях

Да! Най-големите шафранови полета в България се намират близо до Елхово и заемат площ от около 30 декара.

Как се събира тази ценна подправка?

Можете да засадите шафранови минзухари в градината си и да се насладите на реколтата от шафран. Получените близалца се събират рано сутрин. Ако се изсушат, те могат да се съхраняват в продължение на няколко години.

Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата

Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата

Какво представлява шафранът?

Шафранът е подправка, широко използвана в арабската и индийската кухня. Шафранът се получава от стъблото на шафрановия минзухар (Crocus sativus). Той се отглежда успешно на българска почва, като дава високи добиви и добро качество.

Правилният начин за съхраняване на билките, така че да можете да ги ползвате колкото време искате

Първоначална инвестиция

Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки

Още: Разсадът, който може да засадите през януари

Единствената необходима първоначална инвестиция е закупуването на луковиците. Всяка година шафрановият минзухар образува нови луковици около първоначално засадените. Техният брой зависи от размера на първоначално засадените луковици. По този начин след четири години броят на луковиците се увеличава значително, а добивът се увеличава всяка година; през четвъртата година се извършва презасаждане на полето. Луковиците се отстраняват механично или с помощта на инструменти, като например инструменти за вадене на картофи.

Всяка година цветовете са по-силни, отколкото през предходната. По-големите луковици дават два или три цвята през първата година. Стъблата на червения шафран се изсушават в дехидратор при 45 °C за 3 часа. През първата година се получават 200-600 g изсушен шафран на акър; през втората година - 1 kg-1200 kg; за получаването на 1 g изсушен шафран са необходими около 150 малки цветчета.

Избор на подходяща почва за засаждане на шафран

Най-добре е да се избере слънчево, равно място с лек наклон, за да може водата да се оттича в случай на силни дъждове, за да няма опасност луковиците да изгният. В градината е желателно PH от 6-8, а торовете трябва да се внасят в разредена или песъчлива почва. Шафранката расте най-добре на слънчеви, обърнати на юг, добре дренирани, плодородни почви с добро съдържание на глина и карбонати, на дълбочина 50-70 cm.

Преди засаждане луковиците трябва да се третират с фунгицид. Това дезинфекцира луковиците и предотвратява заразяването им с гъбички.

Задължително е да имате засадени тези билки в градината или дори в саксия на терасата!

Трябва да се внимава за дълбочината на засаждане. Оптималната дълбочина на засаждане е приблизително 9-12 cm. Ако дълбочината на засаждане е много малка, по-малко от 7 cm, в съответствие с климатичните условия в България, съществува риск от измръзване през зимата. В такива случаи е препоръчително лехата да се покрие със слама или пластмаса. Ако засаждането е много дълбоко, 15 cm или повече. На растенията ще им бъде трудно да достигнат повърхността. Добивът на цветя ще бъде по-нисък и луковиците ще се размножават по-малко, но качеството ще бъде по-високо. Дръжте луковиците на разстояние поне 5 см една от друга, така че луковиците да имат достатъчно пространство за развитие.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ния Петрова
Ния Петрова Отговорен редактор
Новините днес