Предлагаме ви 10 съвета, за да сте уверени, че ще получите най-доброто от реколтата си, като използвате естествени средства и дори остатъци, които можете да намерите в кухнята си.
Още: Какво да направите, ако разсадът на доматите расте слаб и крехък
Още: Краставиците ще растат по-бързо, ако засадите това до тях
Подхранвайте почвата си с:
1. Останала вода: След измиване, задушаване или варене на зеленчуците, оставете водата настрана и я използвайте за поливане на вашите растения – тя ще бъде пълна с витамини и хранителни вещества.
2. Утайка от кафе: Някои растения като домати и боровинки растат по-добре в кисела почва. Ако пръстта в градината ви е по-алкална, можете да промените това, като смесите остатъчната утайка от кафе в почвата преди засаждане или като поръсите утайката отгоре.
Още: 3 места, на които НЕ може да засадите лук и чесън
Още: Кога е най-подходящото време за пръскане на овощни дървета с мед?
3. Бананова кора: Растенията обичат калий, а един чудесен източник е банановата кора. Просто нарежете или смесете кората с малко вода и добавете към почвата си. NB: Ако имате камина, друг добър източник на калий е дървесната пепел.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Тайната на нашите баби: Как да отгледате едър и сочен лук
Още: Това е идеалното място за пипера в градината - реколтата му ще бъде по-богата отвсякога
4. Черупки на яйца: Богати на калций, черупките на яйцата могат да действат като чудесен естествен тор. Те са лесни за използване и могат да се слагат направо върху почвата, след като бъдат смачкани. По-големите парчета черупки също могат да помогнат за възпирането на охлюви. Борба с гъбичките.
5. Лайка: Тази настойка е чудесна за борба с бактериални и гъбични инфекции. Просто сварете в обикновена тенджера и оставете да изстине. След това отварата може да се пръска директно върху листата през няколко дена, докато проблемът бъде разрешен.
6. Сода за хляб: Хлебната сода е чудесен лек срещу мухъл и плесен – често срещани проблеми за растения като тикви, картофи, краставици и домати. Смесете содата с олио (за да залепне) и напръскайте засегнатите места.
Още: Как да си отгледаме мини гербер в саксия
Още: Разсад домати: Триковете, които трябва да знаете
7. Мляко: Млякото може да помогне и в борбата с брашнеста мана по растения като грах, грозде и тиквички. Обикновено млякото се смесва с голямо количество вода и се прилага два пъти седмично. Въпреки че все още не е напълно разбрано, млякото е толкова ефективно, че очевидно дори винарската индустрия обмисля да го използва.
8. Лимонов сок: Лимоновият сок, смесен с вода, може да помогне за контролиране на малки вредители, като мравки и листни въшки. Внимавайте обаче да прилагате само върху заразените зони и да изплакнете, след като насекомите изчезнат. Поставянето на цитрусови кори, включително портокалови, около градината може също да отблъсне други вредители.
9. Лют червен пипер: Можете също да добавите малко подправка към вашите растения, за да предотвратите нашествието на насекоми. Пипер на прах работи добре върху зеленчуци от рода на зеле и броколи, които често са уязвими за различни насекоми. Просто смесете с малко сапун и много вода и напръскайте!
10. Казват, че засаждането на лунна светлина кара растенията да растат по-бързо и по-силно. Така че защо да не направим една приказна вечер?