Притеснявате ли се, че чушките, които отглеждате, няма да имат време да узреят преди настъпването на студеното време? Може да спасите реколтата с помощта на някои прости трикове. За да направите това, е необходимо да ускорите процеса на зреене.
Още: Как лимонената киселина помага при отглеждане на цветя у дома?
Още: Какво ще се случи, ако използвате йод за торене на разсада?
Ускоряване на зреенето на пипер преди падането на сланата
Има няколко начина за постигане на желания резултат. Те включват:
- Подрязване на насажденията
- Използване на покривен материал
- Използване на правилния тор
- Правилно поливане
- Навременно откъсване на узрелите плодове
Подрязването на насажденията включва премахване на върховете и старите листа. Липсата на излишна зелена маса ще доведе до ускорено узряване на плодовете.
Как е правилно да се откъсват чушките при прибирането на реколтата?
Още: Как трябва да се реже прецъфтяла орхидея
Още: Знаете ли как се гледа синя орхидея
Покрийте храстите на пипера с агрофибър. Благодарение на тази техника растението ще получава повече топлина и това съответно ще ускори зреенето на плодовете.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кои цветя се засаждат до ягодите, за да отблъснат вредителите
Още: Кои хитрости при засаждането на ягоди ни дават богата реколта?
Можете да ускорите узряването на плодовете на пипера чрез прилагане на калиеви и фосфорни торове. В същото време в края на лятото градинските култури трябва да бъдат защитени от излишък на азот.
Поливайте растението често, но не с големи количества вода. Така ще предпазите чушките както от излишната, така и от липсата на влага.
Не е необходимо да оставяте плодове на храстите, чието узряване е почти приключило. Не чакайте, докато процесът на зреене приключи напълно. По-добре е да събирате тези чушки, така че да не пречат на узряването на другите.
Още: Какви грешки се допускат най-често при засаждане на дървета?
Още: Три лъжици от това и разсадът на краставиците ще расте като луд, след като го засадите в градината
Младият разсад от пипер се полива по различни методи - в корена или отгоре (трябва да внимавате да не счупите стъблото и листата).
Когато поливате вече зрели растения в открит терен, поливането трябва да се извършва изключително в корена.
Важно е да не позволявате на влагата да попадне върху плодовете или листата. Този вариант е възможен само ако растенията са третирани срещу вредители или се прилагат специални торове.
Освен това си струва да вземете предвид оптималната температура на водата за напояване: откажете се от използването на студена вода, защото това води до спиране на активния растеж. Идеалният вариант е да използвате вода, чиято температура варира между +22-25 градуса.
Препоръчително е да полеете лехите преди 10 часа сутринта или след 18 часа, когато топлината постепенно намалява. Когато използвате обикновена чешмяна вода, трябва предварително да напълните кофи, варели и други контейнери, за да позволите на водата да се утаи и да намали количеството на хлора. За да омекотите твърде твърдата вода, използвайте малко количество дървесна пепел.
Бабината рецепта за богата реколта от едри и месести чушки