Ако сте решили да засявате тиква във вашата градина, трябва добре да проучите какви грижи е добре да полагате и с какви проблеми може да се сблъскате. Може да е нашествие от насекоми или друго същество, което хапе тиквите, или може да е някоя от редица болести по тиквите, застрашаващи вашата реколта. За да излекувате тиквите и да подобрите реколтата, е важно да идентифицирате болестта.
Още: Зимен разсад: Засейте тези зеленчуци през януари и ще се радвате на ранна реколта
Още: Какви цветя се сеят през януари? Запомнете това важно правило!
Идентифициране на болести по тиквата
Важна стъпка при решаване на проблема е да установите възможно най-бързо болестта, която засяга тиквените растение. Ранното откриване ще ви позволи да лекувате симптомите на ранен етап и евентуално успешно да спасите реколтата.
Полезно е не само да разпознавате симптомите на инфекциозните заболявания, но и да знаете как се разпространяват и оцеляват. Болестите, засягащи тиквите, могат да бъдат листни по природа или болести по плодовете. Листното заболяване често отваря растението за други инфекциозни заболявания, както и за слънчеви изгаряния.
Още: Най-добрият тор за спатифилума през януари е този
Още: Сеитбен календар за януари: Какво може да се засади през първия месец на новата година
Тиква в градината: Основни съвети при засаждане
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Най-доброто време за разсад: Кога да сеем домати, пипер и краставици?
Още: Могат ли да се засаждат лалета през януари? Ето какво трябва да знаете!
Болести и лечение на тиквата
Често срещани болести при тиквите са листните болести - брашнестата мана, пухената мана, белите петънца, лепестата мана по стъблата и антракнозата са най-честите виновници за болести по листата.
Брашнеста мана
Още: Как да подготвите разсада за засаждане в градината - НЕ забравяйте тези правила
Още: Засаждане на разсад от домати през 2025 - кога е най-добре да го направите
Брашнестата мана е бяло „прахообразно“ покритие от спори, които се движат от долната листна повърхност към горната. Ефектът от тази болест е да обезлисти тиквените растения. Спорите оцеляват сред почвата и растителните остатъци и се разпръскват чрез вятъра.
Това е една от най-лесните болести за идентифициране, но може да се увеличи по тежест през периоди на сухо време. Може да се преборите с болестта, редувайте с култури без тиква и третирайте с фунгицид при първите признаци.
Как да отгледате по-голяма тиква: Добрите градинари разкриват тайните
Пухкава мана
Маната се вижда като лезии по горната повърхност на листата. Първоначално лезиите са жълти петна или ъглови участъци, напоени с вода. Лезиите стават некротични, когато болестта започне да напредва с времето. Ако условията, в които отглеждате тиквите, са влажни и хладни – това само ще насърчи заболяването. Спорите се разпръскват чрез вятъра.
Фунгицидите с широк спектър на действие са донякъде ефективни срещу мана. Засаждането на ранни сезонни сортове също може да намали шансовете за проникване на плесен в реколтата.
Антракноза
Антракнозата започва като малки, светлокафяви петна, очертани с по-тъмен ръб, който се разширява с напредването. По листата се появяват малки дупки.
Бялото петно
Болестта се проявява като кафяви вретеновидни лезии по повърхността на листата. По плодовете може да има бели петна, които са с по-кръгла форма от лезиите на листа с форма на диамант.