Петна по доматите са сигнал, че растенията се нуждаят от вашата помощ. За да им помогнете, разгледайте внимателно петната!
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Септориоза
Болестта започва от долните листа, след това се премества по-високо и засяга стъблото, цветовете и плодовете. Върху листа се появяват гладки кръгли петна с мръснобял или сив цвят, оградени с кафява ивица. Постепенно петната се разпространяват, листата се свиват, потъмняват и изсъхват.
Още: Защо картофена мана е истински бич по доматите?
Засегнатите растения се унищожават, оранжерията се дезинфекцира и почвата се прекопава. Профилактично се пръска с 1%-ов бордолезов разтвор или 0.3% суспензия на меден оксихлорид.
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Мозайка
Болестта се разпространява много бързо. Върху листата на доматите се появяват хаотично разположени жълти или светлозелени петна. Още преди сеитбата семената се дезинфекцират. В началните етапи на заболяването възрастно растение се третира с препарат или с 10%-ов разтвор на млечна суроватка.
Хлоротична къдравост или тютюнево-некрозна мозайка
Още: Тази отвара от коприва за пръскане на домати върши истински чудеса
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Разпространител на вируса е белокрилката. Върхът на доматения храст започва да се къдри, върху повърхността на листата има светло-жълтеникави петна, които постепенно се разпространяват и сливат заедно.
Болните растения се унищожават заедно с корените, почвата се дезинфекцира. Останалите домати се третират с 1%-ов бордолезов разтвор. За профилактика - и с инсектициди.
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
Кладоспориоза или кафяви петна
Отначало по долните листа се появяват светлозелени петна, след това върху горните - жълтеникави. Впоследствие петната потъмняват и се разпространяват из целия храст. На обратната страна на листата пространството под петното е светлосиво (по-късно кафяво). Листата се свиват и изсъхват.
Още: Засаждане на домати през май - кое е най-доброто време
Превантивно се пръска с биофунгициди и редовно се проветрява оранжерията. Също превантивно може да пръскате с инфузия на чесън (на 10 литра вода - 40 г нарязан чесън) и настойка на билката змийско мляко (хелидониум; на 10 литра гореща вода - 25 г калиев перманганат и 500 г билка). Профилактичните третирания се извършват ежемесечно.
Фитофтороза (картофена мана)
Една от най-разпространените болести по доматите. Проявява се като малки кафяви петна по долната страна на листата. Те потъмняват и изсъхват, болестта се разпространява в цялото растение и унищожава плодовете.
Пръска се с чеснов разтвор: 1 чаша счукани скилидки чесън и 1 грам калиев перманганат се разреждат в 10 литра топла вода. Доматите се пръскат преди цъфтежа (разход - 0,5 литра на 1 кв. м). Използват се и фунгициди.
Още: Как да не допускаме жилкова некроза по доматите
Алтернария
Долните листа се покриват с малки сиво-кафяви петна (до 1 см в диаметър). Впоследствие заболяването обхваща всички надземни части на растението.
Лечението с фунгициди ще помогне. За профилактика оранжериите и семената се дезинфекцират, а насажденията се разреждат.
Сиво гниене
Още: Най-опасните болести по доматите
По листата на доматите се образуват неравномерни кафяви петна. По-късно те се сливат и на повърхността може да се види светло покритие - това са спори на гъбички.
Използват се фунгициди, 1%-ов бордолезов разтвор; също и следния разтвор: на 10 литра вода - 1 чаша креда, 1 чаша пепел и 1 ч. л. меден сулфат (разход - 10 литра на 3 кв.м.).
Фузариум
Листата се покриват с червеникаво-кафяви петна, а след това всички части на растението бързо избледняват. При висока влажност върху такива петна се появява розово покритие.
Болните растения се унищожават. Дезинфекцирайте почвата и оранжерията. За профилактика семената трябва да се третират с фунгициди.
Антракноза
Върху различни части на растението се появяват вдлъбнати кръгли кафяви петна, които впоследствие потъмняват. Засегнатото растение съхне, плодовете гният.
Пръска се с колоидна сяра, с фунгициди, с 1%-ов бордолезов разтвор или меден оксихлорид (на 10 литра вода - 40 г от препарата.
Черни петна
Първо по листата се появяват малки мазни кафяво-зелени петна. Скоро те потъмняват и се преместват в други части на растението. Петната не се сливат, а приличат на малък черен обрив.
Ще помогне пръскането на засегнатите храсти с 1%-ов бордолезов разтвор, както и със съответни препарати.