Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Богата реколта от сочни и хрупкави краставици - тайната е в този тор

26 юли 2023, 14:25 часа

При отглеждането на краставици е важно да се осигурят на растенията благоприятни условия за растеж и плододаване. Специално внимание заслужава да се обърне на пилешкия тор. Той оказва благоприятен ефект върху състоянието на почвата и растенията. Прилага се при отглеждане на зеленчукови култури на открито, както и в оранжерия. Отличава се с високо съдържание на азот, поради което растенията активно набират зелена маса. Съдържа следните полезни вещества - калий, калций, магнезий, цинк, мед, сяра, кобалт и манган.

Приложеният в почвата продукт е годен няколко години поради дългия период на разграждане на хранителните вещества. В същото време структурата на почвата се променя, което допринася за увеличаване на производителността.

Птичи тор за подхранване на краставиците

Той е подходящ за сухо приложение. Подхранването се извършва през есента. През зимата хранителните вещества се абсорбират в почвата. За всеки квадратен метър се изразходват 400-800 g органична материя. 

Ще събирате краставици в кофи до октомври, ако направите това

Друг вариант е използването на инфузия. За целта иизпълнете следните стъпки:

  • Пилешките екскременти се смесват с вода в равни пропорции.
  • Разбъркайте получената маса с дървена пръчка.
  • Покрийте съда с капак, поставете на сянка.
  • Настоявайте сместа за около две седмици.

Зеленчуците трябва да се поливат с предварително разреден разтвор.

Той се прилага по следната схема:

  • Получената инфузия се разрежда с вода в съотношение 1:3.
  • Преди подхранване с него градинските култури се поливат обилно.
  • Препаратът трябва да се прилага на разстояние около 10 см от стъблата. Недопустимо е разтворът да се нанесе върху листата (има риск от изгаряния). За всеки храст са необходими до 5 литра течност.

Съхранявайте неизползваната инфузия до зимата. Основното нещо е да се предотврати проникването на слънчева светлина, в противен случай концентратът ще загуби своите полезни свойства.

Още: Полейте краставиците със сладка вода и вижте какво ще се случи

Компостирането е друг популярен метод за прилагане на органичната маса. Въвеждането на компост в почвата е разрешено през есента и пролетта.

За целта го разстелете на пласт с дебелина 20 см в голям съд. След това добавете слой слама с дебелина от 10 см. Последният пласт торф трябва да е с дебелина от 20 см. Настоявайте сместа около два месеца. Към нея може да се добавят птичи екскременти, както и хранителни остатъци или събраните от градината плевели.

Разпръснете компост около лехите през есента. До пролетта той ще обогати почвата с полезни вещества, които ще проникнат още по-добре в нея с помощта на валежите.

 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес