Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ако засаждате за първи път нарциси и лалета, тези съвети са за вас

26 февруари 2022, 10:45 часа

Пролетта идва с бързи темпове и е добре да помислим за цветната си градинка и да направим план за действие. Когато чуем „пролетни цветя“ в ума ни веднага изскачат лалета, минзухари, зюмбюли, нарциси и т.н. Те могат да се отглеждат както в лехата на двора, така и в саксии на терасата или балкона, ако все пак искате да вдъхнете свежест и цвят на дома си.

Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители

Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях

Препоръчително е да засадите пролетните цветя още през есенния сезон, но не е фрапантно, ако го направите и през пролетта. В началото ще се появят кокичетата, а след тях с цветовете си ще ни радват зюмбюлите, нарцисите, лалетата, фритиларията и късните сортове лалета и нарциси. Ако се погрижите отрано за градинката си, дълго време ще се наслаждавате на нейната пъстрота и разнообразни цветове.
Ще ви дадем няколко добри съвета, ако сте новаци в засаждането и отглеждането на цветя.

Засаждане

Почвата е от изключителна важност за успеха на задачата. Предварително подгответе почвата, като я разровите и обогатите с тор или компост. Направете дупки и в тях сложете луковиците, като те трябва да са разположени вертикално.
•    Срок за засаждане
Както вече споменахме, добре е да сте засадили луковиците през есента и около октомври месец и началото на ноември. Не бива да избирате прекалено топло време за засаждането.
•    Дълбочина на засаждане
Според правилото, което е най-общо за всякакво засаждане, дълбочината трябва да е равна на 2-3 дълбочини от луковицата. Посадъчният материал от цветя като лалета и нарциси се поставя на 10-20 см под повърхността, а на по-дребните цветя – на 9-10 см.
•    Разстояние между луковиците
По-големите луковици се нуждаят и повече пространство една между друга, затова е нормално да оставите около 12 см, преди да посадите друга. За дребните са нужни около 5-7 см. Може да планирате и да се съобразите също с визуалния ефект, който искате да постигнете.
•    Засаждане според типа почва
Определете типа почва, върху която ще засаждате цветя и имайте предвид, че например песъчлоивите бързо попиват вода, а при глинестите влагата се задържа по-дълго време. Поинтересувайте се какви са подходящите почви за избраните цветя, за да получите максимален успех. Обогатете с тор или компост.

Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата

Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата

Кога поливаме?

Първото поливане на луковиците трябва да бъде веднага след засаждането им, като така ще се подпомогне и осигури правилното развитие на кореновата система.

Отглеждане в саксии

Подобен тип цветя могат да се отглеждат и засадят в саксии, като това обикновено никак не е трудоемко. Изберете по-голяма саксия с отвори. Поставете нужното количество почва, добавете луковиците и отново закрийте с почва до 2 см от ръба на саксията. Тук имайте предвид, че не разполагате с много място и трябва да поставяте луковиците по-близо една до друга.

Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки

Още: Разсадът, който може да засадите през януари

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес