Лятото е в разгара си и има дни, в които температурите са безпощадни към растенията, които отглеждаме в градината си. Всеки градинар започва да мисли начини за това как да предпази зеленчуците от топлинния стрес, особено ако не е поставил засенчващи мрежи.
Още: Какво да направите, ако разсадът на доматите расте слаб и крехък
Още: Краставиците ще растат по-бързо, ако засадите това до тях
Високите температури са способни много да навредят на градината и да унищожат растенията, за чието отглеждане сме положили много труд, време и усилия.
Ако оставите чушките първите 3 дни без вода, реколтата ще е ДВОЙНА
Още: 3 места, на които НЕ може да засадите лук и чесън
Още: Кога е най-подходящото време за пръскане на овощни дървета с мед?
Ако температурите са от 32 градуса нагоре, не чакайте, а направете нещо!
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Тайната на нашите баби: Как да отгледате едър и сочен лук
Още: Това е идеалното място за пипера в градината - реколтата му ще бъде по-богата отвсякога
Най-напред се заемете с установяване белезите на топлинния стрес. Притесненията са с основание, ако високите температури продължават твърде дълго време.
Много е лесно да разберете, че топлинният стрес е засегнал вашите насаждения. Ще станете свидетели на повехнали зеленчуци.
Коренът на растението поема вода, която в последствие циркулира в самото растение, за да се регулира температурата. Накрая тази вода се изпарява отново във въздуха чрез листата.
Още: Как да си отгледаме мини гербер в саксия
Още: Разсад домати: Триковете, които трябва да знаете
Сложете бутилка вода до всеки корен с домат и ще стане ЧУДО!
Ако обаче температурите са прекалено високи, то корените няма как да осигурят тази допълнителна вода, чрез която растенията се охлаждат. В резултат на това се получава вехнене.
Друг сигурен признак, че растенията са засегнати от високите температури, е пожълтяването на листата.
Ако искате обаче да избегнете унищожаването на градината, много е важно да направите това:
Поливайте, докато е хладно
Това е сигурен начин, че водата ще се абсорбира в почвата, вместо да се изпарява. За предпочитане е да поливате в дълбочина, вместо това да го правите начесто. Това се прави задължително, ако почвата е прекалено суха и влагата не може лесно да проникне в нея.
Поливайте на точното място
За да сте сигурни, че сте снабдили растението с достатъчно влага, поливайте на точното място. Важно е да насочите струята на водата към корена. Можете да си помогнете с един лесен трик. За целта е нужно да изкопаете пръстен в почвата около основата на растението. Налейте вода в него и ще знаете, че коренът няма да бъде лишен от влага.
Мляко, хума и йод и доматите ще зреят като ПОЛУДЕЛИ
Мулчирайте
Много опитни градинари прибягват до това, тъй като мулчирането задържа влагата в почвата и не се налага непрекъснато да поливате.