Герберите са много красиви, известни и цветни растения, които веднага внасят свежест и уют в дома. Важно е обаче да знаете как да ги отглеждате правилно, за да се радвате дълго на красивите им цветове. Особено важно за цветята е пресаждането.
Пресаждане на гербери
Герберите могат доста да се стресират, когато трябва да се пресадят, затова и този процес е добре да се случва възможно най-рядко. В случай например, че саксията вече е много малка за самото растение.
Герберите не се пресаждат веднага след купуването и поставянето им във вашия дом, тъй като така рискувате те да се разболеят. Нужно им е време за адаптация към средата и климата. Така че изчакайте поне 2 седмици преди да пресадите гербера от една саксия в друга.
Пресаждането обаче не бива и да се пропуска, тъй като в цветарските магазини те биват отглеждани в специални субстрати, които не са особено подходящи за постоянното отглеждане на цветето.
Капризи и правила при отглеждането на балконски цветя
Изключено е герберът да се пресажда през периода на цъфтеж. По-младите цветя се пресаждат всяка година, докато по-старите може и на две години.
Най-добре е да пресадите гербера в края на февруари или с настъпването на пролетния сезон. Тогава герберът се поставя в нова саксия, която да е с поне 3-4 см по-широка от старата, но и да не е твърде голяма, тъй като може да стопира растежа на цветето.
Относно почвата, която трябва да се използва при пресаждане на гербери, тя трябва да бъде:
• Ронлива;
• Водопропусклива;
• С неутрална киселинност;
• С ниско съдържание на органични съединения.
6 причини люлякът да не цъфти и какво да предприемем
Възможно е закупуването на готова почва с добавен вермикулит и въглен или пък готова смес за рози с добавени вермикулит, въглен, листна пръст, пясък и торф. Добрата почва за отглеждането на гербери най-общо се състои от листна почва, пясък, торф и мъх сфангум. Необходимо е и използването на дренаж, без значение от избраната почвена смес. На дъното на саксията поставете дренажа, който да заема 1/4 от общия й обем. За дренаж може да избирате между малки камъчета, глина, черупки и подобни продукти.
След дренажа добавете и малко почва, а след това вече може да поставите и земната бучка с цветето. Внимавайте с корените и ги пазете здрави. Допълнете с останалата почва, като внимавате да не заровите напълно кореновата шийка, а от нея трябва да се виждат 2-3 см. Накрая полийте с топла вода.
На открито герберът се пресажда в края на летния сезон на леко сенчесто място.