Внезапните ниски температури могат да бъдат вредни за растенията. Добрата новина е, че сте напълно способни да направите всичко, за да им помогнете да се възстановят от капризите на времето.
Тази година пролетното време е поразително със своята непредсказуемост. В някои региони наскоро имаше сняг на улицата, но сега навън е лятна жега.
Растенията във вашата градина, за съжаление, страдат от подобни промени. Ето какво може да се направи, за да се съживи разсада след замръзване.
Грижа и беритба на ягодите в домашната градина
Важно
Както отбелязва експертът, спасяването на растения след внезапното завръщане на студеното време не е много трудна, но доста мрачна задача. Важно е да разберете: не винаги е възможно да се постигне абсолютен успех.
Всички съвети за реанимация могат безопасно да се комбинират.
Студен спрей
Този метод може да изглежда неочакван и дори неинтуитивен. Въпреки това, трябва да използвате студена влага; дори течност при стайна температура няма да работи. Пръскането трябва да се извърши след поставяне на растението във временно убежище. Може да се направи от нетъкан и много плътен материал.
За да извършите процедурата, трябва да намерите или спрей, или приставка за градински маркуч. По-големите капки няма да дадат добър ефект.
Основната цел на студеното пръскане е да се създаде хладна парна баня, в която растенията могат да се възстановят с минимални щети. Така ще предпазите растението от ненужен стрес.
В противен случай вече няма да е възможно да го съживите.
Грижа за зеленчуковата градина в зависимост от вида на почвата
Антидепресанти
Разбира се, не говорим за човешки лекарства, а за специални препарати, които ще помогнат за регулиране на жизнените процеси във всички части на растението.
Има много такива продукти на пазара. Например, разнообразие от състави с янтарна киселина. Всеки от тях има свой собствен метод на обработка и дозировка. Ето защо, преди да подсилите вашето растение, внимателно прочетете инструкциите.
Топ дресинг
След преживян стрес растението се нуждае от извънредно хранене. Основното тук е да не прекалявате: твърде много тор може да причини неприятни странични ефекти.
При избора на тор трябва да се вземат предвид нуждите на засегнатото растение. Например, азотните торове ще помогнат за спасяването на замразен разсад от картофи. За овощни дървета и храсти с горски плодове можете да използвате азофоска с калий, фосфор и сяра.
И ягодовите лехи могат да бъдат спасени с помощта на обикновени пилешки изпражнения. Пригответе разтвор в съотношение 1:20 и изразходвайте 0,5 литра за всеки храст.
Подстригване
След като температурата навън се затопли, проверете внимателно всяко растение. Обикновено забележими щети могат да се видят в рамките на няколко дни след края на сланата.
Всички почернели или тъмнокафяви части могат и дори трябва да бъдат премахнати. За съжаление те вече няма да бъдат съживени. Ако не отрежете мъртвата тъкан, има риск растението да се разболее в бъдеще.