Ако почвата във вашия имот не е достатъчно богата, това не означава, че трябва да се примирявате с ниски добиви при картофите. С правилния подход кореновата култура ще стане голяма и ще може да се съхранява добре. Добре е да се консултирате с опитни градинари, за да ви споделят тайните на добрата реколта. Няма да сгрешите в конкретния случай.
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Какви трикове ще помогнат за това?
Не пестете от хумус и изгнил оборски тор
Тези торове се считат за най-висококачествените за подобряване на химичния състав на една бедна почва, отбелязват експерти.
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Този тор трябва да се използва активно през пролетта, за да се увеличат добивите.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Как от кофа картофи да извадите 10: Съвети за градинари
Експериментирайте със сортове
Реколтата може да не е толкова впечатляваща, не заради лошата почва, а заради опитите за отглеждане на грешен сорт картофи. Преди да предприемете засаждане на картофите, направете консултация с експерти, кой е сорта, който е най-подходящ за вашия район. Така няма да имате неприятни изненада в края на сезона.
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
Затова още в началото се опитайте да засадите четири вида кореноплодни растения наведнъж. Важното обаче е, че трябва да запомните местоположението на различните сортовете. Така че да можете да видите какъв ще е добивът от всеки и изчислете най-подходящия сорт култура.
Ето как да си гледате картофи, дори да нямате градина!
Минерални торове
Този трик ще ви помогне значително да обогатите състава на почвата, така че определено си струва да ги използвате. По правило изборът на опитните градинари пада върху нитрофоска, суперфосфат и калиев магнезий.
Достатъчно е да добавите две супени лъжици от всеки тор на квадратен метър. Сами ще се убедите от ефекта на торовете върху картофената реколта.
Понякога не само почвата е виновна за лошата реколта. Правилният подбор на мястото, това дали е прекалено дъждовно времето или прекалено сухо, също оказва въздействие върху добива. Ако не сте сигурни какъв е проблема, консултирайте се с опитен градинар и стриктно изпълнете съветите му.