Доматите са едни от най-универсалните зеленчуци и градинарите винаги очакват с нетърпение тяхната реколта. Тази култура е лесна за отглеждане, но в същото време е податлива на гъбични, вирусни и бактериални заболявания, като се започне от разсада.
Гъбични заболявания на разсад от домати
Вероятно повечето проблеми, които възникват при отглеждането на домати, са свързани с гъбичките. Тези организми са коварни и могат да атакуват разсад дори при най-добрите условия на отглеждане.
Още: Засаждане на домати през април 2025: Кои са най-добрите дати
- Алтернария
Едно от най-честите заболявания на доматения разсад, особено активно при висока влажност и високи температури. Болестта се проявява като малки черни петна върху млада зеленина и прогресира до образуване на некротични зони. С течение на времето те се разширяват в концентрични пръстени, заобиколени от жълта област. Листата умират и стъблата са засегнати поради пълното им опасване.
Това заболяване обикновено прогресира от основата на растението нагоре. Но болестта може да се появи дори върху котиледоните. Спорите на Alternania оцеляват върху стари растителни остатъци или в почвата най-малко една година. Те се разпространяват от вятър и дъжд, но понякога това заболяване се пренася от вредители. Спорите навлизат през рани.
- "Черно краче"
Още: Тайната на опитните градинари: Тези 5 покривни култури ще преобразят почвата ви
Заболяването най-често се причинява от гъби Pythium, които са най-активни в хладна, влажна, богата почва. Заболяването засяга младите разсад, което ги кара да изсъхват и умират. Когато са заразени на етапа на поникване, разсадът изобщо не излиза от земята. Ако болестта атакува растенията след поникването, основата на стъблото става водниста и потъмнява. Разсадът отслабва и пада. Патогенът се разпространява много бързо.
Видовете Pythium се считат за "слаби патогени" - те могат да атакуват само растения, растящи в неблагоприятни условия и изпитващи стрес. Например излишна вода, високи или ниски температури или резки температурни промени.
- Фузариозно увяхване
Патогенът причинява повяхване на листата, които впоследствие стават белезникави и жълти. Оптималните условия за развитие на гъбичките са висока влажност и температура на въздуха над 20 градуса.
Още: Тези 5 грешки съсипват реколтата от домати
Често разсадът умира от фузариум буквално пред очите ни. Първоначално може да си помислите, че разсадът е увиснал поради неправилна грижа, по-специално липса на влага, но допълнителното поливане само насърчава бързото развитие на болестта.
- Кладоспориоза
Заболяването се причинява от гъби от вида Cladosporium; в допълнение към доматите, може да засегне краставици, пъпеши, тикви и декоративни растения. Кладоспориозата най-често атакува пораснал разсад, който е в лоши условия и изпитва стрес.
Първоначално върху листата се появяват единични малки петна от жълтеникав или сив цвят с жълта граница. С течение на времето петната потъмняват, а на гърба на листа се покриват със светлосиво покритие. С напредването на заболяването на тяхно място се образуват проходни дупки. Силно засегнатите листа се извиват, пожълтяват, изсъхват и падат.
Още: 9 фатални грешки, които да избягвате при купуването на доматени растения
- Ботритис
Botrytis заразява растенията на всеки етап от растежа, включително разсад. Засягат се всички части на растението: стъбла, листа, цветове и плодове. Патогенът се отличава с това, че върху засегнатата тъкан образува плътна, кадифена, сиво-кафява маса, която при докосване освобождава цял облак от спори.
В началото на инфекцията листата и стъблата на разсада имат жълтеникаво-кафяв или кафяв оттенък. Пораженията по издънките в крайна сметка обграждат цялото стъбло, убивайки растението. Патогенът се развива при висока влажност и навлиза през наранени части на растението.
- Вертицилийно увяхване
Още: Кога е най-добре да засадите разсада от домати в градината
Друга причина, поради която разсадът може да изсъхне без видима причина. Основният симптом на вертицилийното увяхване е загубата на тургор, която обикновено започва в горната част на разсада или в отделни листа. В този случай по листата често се появяват жълтеникаво-кафяви петна и междужилкова некроза. С течение на времето засегнатите листа изсъхват и падат.
Бактериални лезии на разсад от домати
Патогенните бактерии най-често навлизат в растенията през малки рани. Това се улеснява от насекоми или механична травма. Бактериите най-често се намират върху обвивката на семената, но могат да се разпространят чрез пръски вода, поливане отгоре или чрез растителни остатъци.
- Бактериални петна по листата
Още: Мляко и 10 капки йод: Разтворът, с който доматите растат като луди
Внезапното застудяване след горещи и влажни условия насърчава развитието на болестта. По листата се появяват петна с жълти ореоли и тъмни центрове.
Бактериалните заболявания на доматените разсад най-често се предават чрез самите семена, така че е важно да закупите посадъчен материал от надеждни продавачи.
- Бактериален рак
Болестта обикновено засяга дървета, но други растения също са податливи. Ще забележите ореол около черните петна, но за разлика от бактериалните петна границата е бяла. Младите доматени листа се покриват с ивици от язви, които с напредване на възрастта отделят бактерии. Патогенът може да оцелее в почвата с години.
Още: Доматите стават по-вкусни, когато растат до тази подправка
- Бактериоза (бактериално увяхване)
Излишъкът от азот в почвата прави доматите по-податливи на бактериално увяхване. Температурите от 28-33 °C и високата влажност също повишават чувствителността към патогена.
Задната страна на листата на доматите започва да пожълтява, а зрелите листа започват да се извиват и изсъхват. По стъблото се появяват кафяви ивици, а в самия летораст се образуват кухини, които при натиск отделят светлосива течност.
Вирусни проблеми при доматен разсад
Още: Доматите процъфтяват, когато са засадени до това обикновено цвете
Разсадът от домати също може да бъде заразен с вируса. Те обикновено навлизат в растенията чрез насекоми вектори, но също и чрез инструменти или ръцете на растениевъда.
- Раирана мозайка
Причинява забавен растеж на растенията и шарени светли и тъмни петна по листата. Вирусът е силно заразен и лесно се предава чрез боравене с растения.
- Вирус на петнисто увяхване (бронзово увяхване)
Още: Доматите ще узреят 2 седмици по-рано, ако ги поливате така
Заболяването се предава от трипер. Този вирус прилича на вируса на ивична мозайка поради характерните си ивични лезии, които след това стават лилави по ръбовете на листата.
- Къдрав топ
Засяга много видове растения, но при доматите спира растежа на растенията, деформира листата и вените на листата придобиват лилав оттенък.
Няма лечение за вирусни заболявания; всички заразени разсад трябва да бъдат отстранени заедно със субстрата и контейнера.
Още: Тайните на перфектния разсад за рекордна реколта от домати
Профилактика и лечение на болести по разсад от домати
- Стерилизирайте всички използвани саксии, кутии и тави в 10% разтвор на белина, като ги накиснете за 30 минути. След това изплакнете обилно.
- Винаги използвайте смес за саксии, предназначена за отглеждане на разсад. Не използвайте повторно смес за саксии или посейте семена в градинска почва или домашен компост.
- Почистете с алкохол всички инструменти, които ще използвате за засаждане и грижа за разсад. Дръжте ги на чисто място, когато не ги използвате.
- За отглеждане на разсад на закрито използвайте нагревателни рогозки, за да затоплите почвата до 21–24°C.
- Изчакайте, докато почвата във вашата градина достигне оптималната температура за покълване, преди да засеете семена на открито.
- Използвайте субстрат с добър дренаж. Поливайте, за да поддържате почвата влажна, но не мокра. Използвайте саксии с дренажни отвори, които ще осигурят добър дренаж, за да позволят на излишната вода да се оттича.
- За поливане на млад разсад използвайте чиста, топла (25°C) вода. Студената вода (10°C) забавя растежа на растенията и увеличава вероятността от инфекция.
- Не прилагайте тор, докато разсадът не е развил няколко истински листа. Много смеси за саксии съдържат торове с бавно освобождаване, така че не е необходимо допълнително подхранване.
- Няма достатъчно светлина от прозореца. Осигурете 12-16 часа светлина от фитолампа за разсад.
Още: Трябва ли да наторявате разсада? 6 съвета, които всеки градинар трябва да знае