Въпреки че много градинари мислят, че е още е рано за засаждане на градински култури, тези, които го правят през февруари, през лятото се радват на обилна реколта. Ето кои 10 растения задължително трябва да бъдат засадени през този месец. Това гарантира богата реколта през лятото.
10 растения, които да засадите през феруари
Списъкът с тях включва целина, праз, петуния, патладжан, сладък пипер, ягоди (семена), броколи, маруля, китайско зеле, босилек.
На семената на целината е необходимо повече време, за да покълнат, отколкото тези на доматите. Целината се нуждае от 150–180 дни, за да "набере сила". Ако я сеете по-късно от март, корените ще останат с размер на орех.
5 растения, които трябва да засадите първо през март - ще дадат добра реколта
Праз - тази култура не се страхува от замръзване, но обича дългите часове на деня. Списание Fine Gardening съветва: „Засяването в средата на февруари ще осигури дебели стъбла праз до юли.“
От своя страна агроекспертът Елена Смирнова предупреждава в своя блог: „Късната сеитба на праз води до влошаване качеството на реколтата – вместо сочни пера ще получите твърди стъбла.“
Градинарският блогър от Санкт Петербург Игор Левин съветва петуанията да се засажда през февруари. Той споделя, че в случая до месец май тя ще е отрупана с цветове. Ранната сеитба на това цвете позволява цъфтежът да настъпи още в края на април.
„Патладжаните не са домати. „Те се нуждаят от стабилна температура и поне 100 дни преди засаждане в земята“, споделя руският агроном Андрей Кабанов.
Торене с чай - за кои растения е подходящо
Според изследване от разширението на Университета на Минесота, чушките се нуждаят от до 10 седмици, за да се закалят преди засаждане. В противен случай плодовете ще има горчив вкус.
Ягоди - сортовете Албион или Александрия, засадени преди 20 февруари, ще дадат плодове през юни.
Броколите, засадени през февруари, образуват глави преди настъпването на горещините.
Марулята също тряба да се засади през февруари. Списание Organic Gardening препоръчва: "Февруарската сеитба в оранжерия ще осигури първите зелени стръкове маруля до 8 март."
Китайското зеле е друга култура, която трябва да бъде засадена през февруари. Ако го засеете след 20 февруари, главите ще започнат да растат по-бързо поради увеличаването на светлата част на деня.
Тайната на богатата реколта от домати: Какво трябва да знаете, преди да започнете
„Ранната сеитба ви позволява да отглеждате силни храсти босилек", споделя експертът Елена Смирнова и допълва: „Засявам босилек на 10 февруари – до май всеки храст е като малко дърво. Ако го направя по-късно - стъблата са тънки, ароматът е слаб."
Отглеждането на босилек от семена е най-трудоемкият метод, но босилекът, отглеждан по този начин, ще дава реколта през цялата година. За да се ускори този процес и да се прибере по-бързо първата реколта, семената трябва първо да се накиснат за 2 дни във филтрирана вода. Тя трябва да се сменя на всеки 12 часа.
Обикновената почва за стайни растения ще свърши работа. Преди засаждане можете да извършите следната процедура: сложете почвата във фурната при температура 100-120 градуса за 40-60 минути. След това към почвената смес се добавя всеки минерален тор. Така подготвената почва става по-плодородна и по-малко податлива на нападения от различни вредители.
Кои растения трябва да се поливат с мляко?
Като контейнери са подходящи торфени или керамични саксии с дренажни отвори. За дренаж е подходяща експандирана глина или малки камъчета. Върху камъните се насипва пръст и се поливат обилно с течаща вода.
Семената се засаждат на дълбочина 1-2 см на разстояние 2 см едно от друго. За да създадете парников ефект, саксията трябва да е покрита с найлон. Саксията се премества на топло място и след 7-10 дни можете да очаквате издънки. Разсадът не изисква поливане, но за по-голяма сочност пръскайте босилека с питейна вода.
През студения сезон е достатъчно да се полива 2-3 пъти седмично, а през лятото почвата винаги трябва да е влажна.
Какво се случва, ако пропуснете засаждането през февруари
„Късното засаждане не означава само по-малка реколта. Това е стрес за растенията, болестите и празните лехи“, казва агрономът Михаил Воронцов.
Списание Pro Plants цитира шокиращи статистики: 90% от градинарите, които са пропуснали сеитбата през февруари, харчат три пъти повече за торове и стимуланти, но въпреки това изостават от графика.
Това растение пази дома от лоша енергия и носи изобилие и късмет