"Парите в спорта" е спортна рубрика на Actualno.com, в която обръщаме внимание на финансовата страна в света на спорта.
Трудно е да се определи точният момент, в който в Барселона започнаха да взимат лоши решения, но напускането на Неймар през 2017 г. изглежда оптимален вариант. Би било погрешно да определим следващите години като падение, тъй като каталунците спечелиха титлата в няколко поредни сезона, но с всяка следваща кампания нещата вървяха постепенно надолу. Барселона напълно пропиля 222 милиона евро, които получи от ПСЖ за бразилеца – сума, която към днешна дата все още е рекордна.
Барселона и сенките на миналото
Пристигането на Усман Дембеле и Филипе Коутиньо, за да се компенсира отсъствието на Неймар, не отговори на очакванията, имайки предвид и сумите, за които пристигнаха (Дембеле – 135 млн., Коутиньо – 120 млн.). Французинът винаги бе възпрепятстван от контузии, а бразилецът така и не успя да се представи на ниво след пристигането си през януари 2018 г. Нещо подобно се случи и с Антоан Гризман – третото рекордно попълнение (120 млн.), което така и не се адаптира на "Камп Ноу". Барселона плати за триото почти 400 милиона, а в замяна така и не получи нещо значимо на терена. За капак те напуснаха за общо 125 милиона...
Това бе и една от причините за предстоящата икономическа криза, която застигна испанския клуб и бе в основата на неговия упадък. В допълнение на това, липсата на приемственост на треньорите и общата нестабилност, която цареше в клуба в този период, доведе до ситуация, която се отрази пряко на представянето на терена. А разходите на каталунците по заплати бе нараснала експоненциално с около 160 милиона в периода от 2017 до 2019 г.
По принуда и със сълзи на очите: Меси напусна "Камп Ноу"
Съотношението между разходите за заплатите на играчите и приходите от представянето на отбора излезе извън контрол от 2017 г. насам. По тогавашни сведения от Барселона са платили на голямата си звезда Лионел Меси близо 650 млн. евро за четиригодишен период оттогава и били опустошени от ковид пандемията, когато клубът загуби около 470 милиона от приходи. Това доведе до неустойчиви загуби и в крайна сметка предизвика напускането на Меси през 2021 година – техният най-ценен играч, когото не можеха да си позволят повече.
Революционният ход на Лапорта, който спаси Барселона
Тогава президентът на Барселона – Жоан Лапорта, се прочу с действията си. Той приложи поредица от "финансови лостове" – употребата на капитал взет назаем като източник на финансиране при инвестиции, с цел разширяване на активите и генериране на по-висока възвръщаемост. С други думи, Лапорта продаваше бъдещи приходи. Ход, който позволи на каталунците да се опазят от финансова катастрофа.
Идеята на Лапорта да дърпа 'финансовите лостове" за набиране на средства е доста уникална във висшия футбол и е сравнително проста: Продажба на части от клуба сега - на по-ниска цена, отколкото би трябвало да струват - за да се получи незабавна парична инжекция. Първа се появи американската компания за частни капитали Sixth Street, която предложи 267 млн. евро за 10% от приходите на Барса от вътрешни телевизионни предавания в продължение на 25 години - незабавна помощ, която временно спря икономическите кошмари. Когато стана ясно, че се нуждаят от нови попълнения, Лапорта отново се обърна към Sixth Street, като продаде още 15% за 315 млн. евро. Като добавим и няколко други сделки, "блаугранас" събраха малко под 700 млн. евро за едно лято - достатъчно, за да сглобят отбор, способен да се бори в Ла Лига.
Фирмите, които помогнаха на Барса в най-мрачния час
Но имаше и една уговорка. Новите попълнения трябва да бъдат платени. Цялата работа, която Барса беше свършила за намаляване на заплатите, не на последно място чрез освобождаването на Меси, беше обезсмислена. Затова Лапорта се обърна към други страни за още два "лоста". Две компании, Orpheus Media и Socios.com, купиха по 24,5% от клубната медия Barca Studios. Тези сделки освободиха 180 млн. паунда поради оценката на компанията и новите попълнения можеха да бъдат платени.
Спонсорството на фланелките на Барселона и правата за именуване на стадиона бяха обединени и продадени на Spotify, а големите банки предоставиха 25-годишни корпоративни облигации, обезпечени с бъдещото увеличение на приходите след реконструкцията на "Камп Ноу". С най-големия нетен дълг във футбола, надхвърлящ 1,2 млрд. евро, Барселона продължава да бъде в несигурно финансово положение въпреки мерките на Лапорта.
Извън терена дори аматьори икономисти предположиха, че през лятото на 2022 г. "блаугранас" са взели рисковани решения. Правилата на Ла Лига силно ограничават разходната мощ на клубовете и наказват дори най-добрите отбори за лошо финансово управление. "Лостовете" на Лапорта бяха нещо революционно, но не се харесаха твърде много президента на Ла Лига Хавиер Тебас, който на свой ред попречи на възможността на клуба да извърши подобни ходове през 2023 г.
Тебас също така отказа да приеме теоретични плащания от инвеститорите на Барселона. На практика разходите за заплати на Барса трябваше да останат същите. Вместо това Ла Лига намали покупателната им способност от 649 млн. евро на 270 млн. евро - с 450 млн. евро по-малко от тези на Реал Мадрид и малко под тези на Атлетико Мадрид. А може би най-голямата грешка на Лапорта беше, че той и Тебас бяха в публично обтегнати отношения и всякаква предполагаема добра воля, основана на това, което Барса дава на масата от маркетингова гледна точка, изчезна.
Как Барселона не успя да върне Меси в клуба
Никога това не е било толкова ясно, колкото при неуспешния опит на клуба да преподпише с Меси. Лапорта прекара месеци в съставяне на финансов план, за да убеди Тебас, че Барса може да си позволи да подпише с аржентинеца, когато договорът му с ПСЖ изтече. Подробностите по сделката не бяха оповестени публично, но така нареченият "план за жизнеспособност" така и не беше подписан и в крайна сметка клубът не можа да гарантира на Меси, че ще бъде регистриран. Вместо това аржентинецът бързо подписа с Интер Маями.
Що се отнася до начина, по който Барса се справи с финансите си след това, до голяма степен изглеждаше като клуб, който контролира ситуацията, поне за тези, които може би проявяват само бегъл интерес. Каталунците нарушиха системата през 2022 г. Те се спасиха от финансова разруха, като намериха вратички, и създадоха пространство за изграждане на отбор, способен да спечели Ла Лига. С Шави начело, невдъхновяваща фигура през първите девет месеца, но елитен трньор през следващите 12, те "затвориха изходната врата" на играчите си от академията, направиха някои прозорливи попълнения и спечелиха лигата за първи път от 4 години насам.
Но ако във футбола става дума за устойчивост и успех във времето, то Барса не успя да постигне успех. Винаги е имало усещането, че "блаугранас" са пожертвали дългосрочния просперитет заради незабавния успех. Все пак не се очакваше нещата да ги застигнат толкова бързо. И точно, когато всичко сякаш се нареждаше, започна новият сезон. Резултатите се влошаваха, отборът пропадаше в ключови области и президентът бе с ограничени възможности да харчи. Барса пожертва твърде много и твърде рано. Каталунците може и да са избегнали фалит и да са взели трофея си, но финансовата разруха изглеждаше по-близо от всякога. Трябваше да се вземат спешни мерки.
Светлина в тунела
Още в началото на годината Барселона обяви, че ще се разделя с Шави в края на сезона. Но по време на сезона, ръководството успя да убеди испанеца да остане в клуба поне още една година. Дни преди последния мач на каталунците обаче Лапорта му скъса договора. И макар това да изглеждаше началото на поредна буря, решението на Лапорта се оказа едно от най-правилните през последните години. Каталунците доведоха Ханзи Флик начело, който напълно преобрази отбора. Буреносните облаци над "Камп Ноу" се разбутаха още повече, когато клубът обяви новата си спонсорска сделка с Nike. Барса ще получи 1,82 милиарда долара от Nike за 14 сезона при средна сума от около 129,5 милиона долара на година.
Случващото се в Барселона през последните години е пример за динамиката между краткосрочния успех и дългосрочната устойчивост. Решенията, взети след раздялата с Неймар, поставиха клуба на ръба на финансов крах. Рисковите финансови стратегии на Лапорта помогнаха за избягване на фалит, но показаха, че компромисите в икономическата политика могат да подкопаят устойчивостта на един отбор. Въпреки трудностите, смелите ходове като привличането на Флик и новата спонсорска сделка с Nike сигнализират за потенциален ренесанс на "Камп Ноу". Времето ще покаже дали Барселона ще успее да балансира успеха на терена с дългосрочната финансова сигурност, или ще остане в постоянна борба със своите избори от миналото.
Автор: Дария Александрова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА "ПАРИТЕ В СПОРТА": От Меси и Роналдо до УЕФА и ФИФА: Мръсните сделки зад най-красивата игра
*Очаквайте статии от рубриката "Парите в спорта" всяка сряда от 07:00 часа в Actualno Sport
Още интересни истории ще откриете в завладяващите спортни рубрики на Actualno.com!
---------------------------------
За да не пропускате нашите спортни рубрики и останалото спортно съдържание, можете да последвате Facebook страницата "Спортни новини - Actualno.com", да поставите отметка на Actualno.com/sport в браузъра си или да го добавите на началния екран на Вашето мобилно устройство чрез бутона "Add to home screen". За други въпроси - пишете ни във Facebook или на имейл адрес editors@webground.bg