Докато министрите на финансите от Еврозоната одобриха програма за по-нататъшна подготвителна работа за въвеждане на цифрово евро, управителят на Банката на Англия – Андрю Бейли заяви, че се съмнява в необходимостта от пускане на цифрова лира (паунд) в страната.
Още: Каримански: Критиците на еврото ползват невежеството на хората, за да ги манипулират
Още: Изпълняваме ли критерия за еврото: Финансовото министерство обяви бюджетния дефицит за 2024 г.
През следващите седмици в Обединеното кралство трябва да започнат обществени дискусии относно правната основа за въвеждане на цифровия паунд стерлинг – ако решението е положително, новото платежно средство ще ускори финансовите изчисления, сигурни са неговите поддръжници.
ОЩЕ: Скоро във Великобритания няма да има хартиени банкноти
Андрю Бейли обаче заяви на парламентарната комисия по финансите, че не е сигурен относно необходимостта от въвеждане на цифрова лира, съобщава Ройтерс, цитирано от Технюз. Банката на Англия наскоро актуализира своята система за брутен сетълмент в реално време (RTGS), която напълно ще замени цифровите пари в сетълментите на едро.
Още: Цената на златото постави нов исторически рекорд
Бейли е също толкова предпазлив относно въвеждането на цифровия паунд в търговията на дребно, като предлага финансистите първо да формулират каква задача ще реши дигиталната лира и след това да се увличат по новите технологии и идеи.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Възможно най-скоро": България ще иска конвергентен доклад за еврозоната, но друг път
Още: 2.25 млрд. лв. за 4 години: Според регионалния министър обществената поръчка е прозрачна
Междувременно финансовите министри на страните от Еврозоната подкрепиха продължаването на подготвителната работа за въвеждане на цифрово евро. Тази година трябва да се подготви законопроект, който ще определи мястото на новия паричен формат в законодателството на региона.
Министрите се съгласиха, че цифровото евро трябва да допълва, а не да замества парите в брой – "офлайн функционалността" беше посочена като най-важният аспект, който ще помогне да се направят финансовите услуги по-достъпни.
Още: Кремъл би отбой след заплахата на Тръмп: В БРИКС не обсъждаме обща валута