Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Русия ще плаща външния си дълг, както Европа ѝ плаща за газ

30 май 2022, 11:26 часа • 7430 прочитания

Русия разработва метод за изплащане на дълга си по еврооблигациите, който ще е огледален на начина, по който Москва изисква европейските страни да плащат за газа в „Газпромбанк“. Това заяви министърът на финансите Антон Силуанов в интервю за "Ведомости".

Още: Има ли опасност да не бъдат изплатени пенсиите заради липсата на удължителен Закон за бюджета?

Още: С карта VISA от Fibank може да се спечелят страхотни награди

Той каза, че Кремъл ще успее да заобиколи санкциите на САЩ, които на практика блокираха възможността Русия да извършва плащания по външния си дълг в долари и така тласнаха страната към ръба на фалита. На 25 май изтече общия лиценз, който позволяваше на Русия да плаща на американските притежатели на облигации. САЩ обявиха, че няма да удължат срока му. До края на годината Москва трябва да плати почти 2 млрд. долара по своите международни облигации, а непогасените ѝ облигации са на стойност 40 милиарда долара.

В същия ден след финансовия ход на Вашингтон от Москва обявиха, че ще плащат в рубли.

Чуждестранните инвеститори могат да открият сметки в руски банки в рубли и твърда валута, за да получат плащането, казва Силуанов пред руското издание. Това е обратен метод на начина, по който сега европейските държави плащат за руски газ, като избягват пречките, наложени от санкциите. 

Още: Еврото е на невиждани скоро нива спрямо долара

Още: Кристалина Георгиева: Ако харчим повече, отколкото имаме, може да отложим еврозоната

"Ето как работим при плащанията за газ: получаваме чуждестранна валута, след което тя се конвертира в рубли от името на купувача на газ“, каза Силуанов. "Механизмът за разплащане по еврооблигациите ще работи по същия начин, но в обратна посока“.

Каква е схемата на плащане за руския газ, която Владимир Путин наложи, след като страната му попадна под ударите на западните санкции? Всеки купувач от "неприятелска държава" си открива две сметки в "Газпромбанк" - едната е в твърда валута (евро или долари), а другата е в рубли. Купувачът плаща в твърда валута, след това парите се превалутират в рубли, като това става при сделка на Московската фондова борса. Няма срок кога ще бъде завършена сделката, т.е. може да бъде платено в твърда валута и да изтече срока за получаване на газова доставка преди конвертирането в рубли, няма и гарантиран пазарен принцип на обмен, защото борсата е под пълния контрол на Русия. В първото десетдневние на май обаче Кремъл даде леко назад и "Газпром" предложи превалутирането да става през Националния клирингов център на Русия. По този начин има повече сигурност за купувача, тъй като в клиринговите къщи задължително има трета страна т.е. арбитър, който е неутрален спрямо купувача и продавача.

Сега Русия ще подготви системата, която ще ѝ позволи да се разплаща с инвеститорите в еврооблигации без лиценз от Службата за контрол на чуждестранните активи на САЩ. Това се случва преди следващите плащания по доларовите облигации с падеж 23-24 юни.

Облигациите, деноминирани в евро, ще бъдат платени в европейската валута, тъй като ЕС не е приел ограничения за плащания в евро, както САЩ в долари.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес