На 1 декември изтича срокът за плащане на месечната авансова вноска за декември и авансовата вноска за трето тримесечие на 2023 година, които фирмите и физическите лица, извършващи дейност като търговци по смисъла на Търговския закон, включително ЕТ, както и за регистрираните земеделски стопани, избрали да се облагат с данък върху годишната данъчна основа, декларираха до 15 ноември тази година, съобщиха от Националната агенция за приходите (НАП).
Още: Великденска добавка за пенсионери в Кипър: Десет пъти по-висока от България
Още: БНБ съобщи колко достигна външният дълг на България
Докога може да се плати онлайн?
До полунощ на 1 декември авансовите вноски могат да се погасят онлайн през Портала за електронни услуги на приходната агенция, достъпни с квалифициран електронен подпис (КЕП) и персонален идентификационен код (ПИК).
От НАП напомнят, че при плащане след законоустановения срок се дължат лихви до датата на внасянето на авансовата вноска, но не по-късно от 31 декември на текущата година.
Още: Важно: Нови ще са декларациите за данъчни облекчения за деца
Още: Златото започна седмицата с нова рекордна цена
Още: Еврото се държи странно спрямо долара
Авансовите вноски, определени по реда на Закона за корпоративното подоходно облагане, се внасят в републиканския бюджет.
Фирмите, чиито нетни приходи от продажби за 2021 г. надвишават 300 000 лева, са длъжни да правят авансови вноски за корпоративен данък, съответно за данък върху годишната данъчна основа по Закона за данъците върху доходите на физическите лица. Те са месечни и тримесечни и се определят на база на прогнозната данъчна печалба за текущата година.
Още: Финансовият министър съобщи решението за великденските добавки на пенсионерите
Още: Еврото с неочакван обрат на курса спрямо долара
Месечни вноски се правят при нетни приходи от продажби за годината преди предходната над 3 000 000 лв., а тримесечни – при нетни приходи от продажби за годината преди предходната от 300 000,01 лв. до 3 000 000 лв. включително.
НАП с любопитни данни: Ето колко са длъжниците, от които хазната чака 17 милиарда
Още: Нов срив на борсите заради автомобилните мита на Тръмп
Още: Пак клонят към нула: Понижават се лихвите по депозитите