"Трябва спешно да се даде определение на понятието "енергийна бедност" - тогава ще се види кои хора и с колко трябва да бъдат субсидирани за цената на тока. Това обаче представлява политика, а служебното правителство няма право на нови политики".
Това обяви икономистът и бивш депутат от ИТН Мика Зайкова. По думите й в регламента на ЕС се подчертава, че битовите потребители и микро и средния бизнес трябва да минат на регулирани цени и предвидимост. Това изисква приемане на специално законодателство. Най-важното е механизъм за разпределение на акумулираните средства, които се изземват от свръхпечалбите.
По темата с доходите на българите Зайкова припомни, че в България няма необлагаем минимум, т.е. 640 000 души, които официално вземат минимална работна заплата, вземат само 530 лева:
"При необходима издръжка 1270 лева и при повишаващи се цени, няма как да не се оплакват хората", каза още Зайкова и обяви, че без да направим необходимите реформи, свързани с нови технологии и иновации във всички системи, "няма да дойде кьорав инвеститор тук".
По-рано днес се проведе и извънредно заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество в Министерски съвет, след която стана ясно, че синдикатите КНСБ и КТ"Подкрепа" са против законопроекта за удължителен бюджет, а правителството и работодателите са "за".