Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Компаниите ще публикуват в интернет колко данъци плащат в страните от ЕС

11 ноември 2021, 16:24 часа • 1336 прочитания

Големите мултинационални корпорации ще трябва да декларират публично данъците, които плащат във всяка една страна членка на Европейския съюз. Това решиха днес депутатите в Европейския парламент, съобщават от пресцентъра на институцията. Мярката цели пресичане на порочните практики за избягване на данъчното облагане.

С решението евродепутатите поставиха точка на процес, продължил цели пет години, поради забавяния, провокирани от страна на някои правителства в ЕС.

Новото правило задължава всички мултинационални компани (и техните дъщерни дружества) с приходи от над 750 млн. евро, които оперират в повече от една страна членка на ЕС, да публикуват размера на данъците, плащани във всяка една държава от ЕС.

Информацията ще трябва да бъде публично достъпна чрез интернет, пише в съобщението.

Според решението, информацията, която трябва да споделят компаниите ще включва специфични подробности, сред които предмет на дейност, брой на служители на пълно работно време, размер на печалбата или загубата преди данъци, размер на натрупаните и платени данъци върху печалбата и акумулираните печалби.

Дъщерните дружества или клоновете на големите мултинационални компании, които имат приходи под определения праг от 750 млн. евро, също ще имат задължението да публикуват данъчна информация, ако се сметне, че съществуват само за да помогнат на компанията майка да избегне новите изисквания за отчитане.

Новите правила засягат и страните в черния списък на ЕС за офшорни юрисдикции, които отказват сътруничество. По този начин ще стане ясен размерът на данъчните загуби насочвани към офшорни дестинации.

През януари 2021 година, Европейският парламент потвърди изводите от доклад, който сочи, че 6 от от 20-те най-големи данъчни убежища, всъщност са страни членки на ЕС, като 2 от европейските държави даже влизат в челната шестица.

Проучване на директора на данъчната обсерватория на ЕС, сочи, че около 80% от печалбите, прехвърляни към ЕС, всъщност се насочват към данъчните убежища в ЕС.

Решението на Европейския парламент, кореспондира със световната данъчна реформа на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИРС), която предвижда минимален размер на корпоративния данък от 15% в целия свят, както и пренасочване на данъчни приходи към пазарите, на които е реализирана печалбата. Тези изисквания засягат именно мултинационалните компании с приходи от над 750 млн. евро.

Държавите членки на ЕС ще имат 18 месеца да въведат новото правила в националните си закони, което означава, че в средата на 2024 година за първи път големите компании ще направят данните публични. Новият закон включва и клауза за преразглеждане на правилата, което ще се случва на 4 години.

Мартин Леков
Мартин Леков Отговорен редактор
Новините днес