Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Каква е средната такса за теглене на пари от банкомат у нас

25 февруари 2022, 11:22 часа • 65843 прочитания

Средната такса за теглене на пари в брой от банкомат в България възлиза на 0.26 лева, ако сумата се тегли от банкомат на банката. При теглене на средства от банкомат на друга банка средната такса скача до 1.14 лева. Това сочат данните на Българската народна банка за средния размер на таксите, които прилагат банките у нас по разплащателните си сметки за основни операции.

Още: Пореден ръст на кредитите и депозитите: Данни на БНБ

Още: България загуби първото място в ЕС по най-нисък дълг към БВП

Данните на централната банка са за миналата 2021 година. Финансовите институции имат задължението да предоставят приемливи такси по сметки за основни операции, като данните на БНБ за средния размер служат за равнище, което банките трябва да имат предвид в определянето на таксите си.

Средният размер на таксите по сметки за основни операции у нас трябва да е по-нисък едновременно от средния размер на таксите, събирани от банките по тези услуги, изчислен за предходната година и най-ниския размер на таксите, които банката прилага за всички услуги по разплащателни сметки.

Към края на миналата година, средният размер на таксите за откриване на разплащателна сметка за основни операции в офис на банката възлиза на 2.52 лева. Ако към сметката се издава и дебитна карта, средната такса пада до 1.57 лева.

Още: Индийските банки вече блокират плащанията за руски петрол

Още: Обрат: Рязка промяна в курса евро-долар

Средната такса за обслужване на разплащателна сметка в офис на банката възлиза на 3.37 лева на месец и на 2.45 лева на месец, ако има издадена дебитна карта.

Средно 2.58 лева струва закриването на разплащателна сметка за основни операции в офис, ако сметката е отрита до 6 месеца от датата на закриване.

Внасянето на средства по разплащателна сметка в офис на банката се таксува средно по 0.87 лева, ако сумата е до 3 111 лева.

Теглене на пари в брой на каса в офис на банката (до 1000 лева) се таксува средно с 3.69 лева, а ако таксата представлява процент от сумата, средният й размер достига 0.48% от сумата или минимум 4.38 лева.

Още: Еврото премина психологическа граница спрямо долара

Още: Министерството на финансите пласира ДЦК за 300 млн. лв.

Средната такса по разплащателните сметки за основни операции у нас за плащане по директен дебит към сметка при същата банка възлиза на 2.08 лева, а ако е към сметка при друга банка, таксата скача на средно 3.92 лева.

При плащането на ПОС терминали с дебитна карта не се прилага такса у нас.

Най-високата такса за кредитен превод по сметки за основни операции у нас се прилага, когато преводът е на хартиен носител през БИСЕРА към платежна сметка при друга банка – средно 4.11 лева. Най-ниската такса за тази услуга се начислява когато преводът е чрез онлайн банкиране към платежна сметка на бюджета при същата банка – средно 0.48 лева.

Банките следва да съобразят приемливия размер на таксите за услугите по платежна сметка за основни операции (изброени в приложение № 1 към чл. 34 от Наредба № 3 на БНБ), със средния размер на таксите, публикуван от БНБ и с изискванията на чл. 36, ал. 2 от Наредба № 3 на БНБ, най-късно до 1 юни 2022 година, посочват от централната банка.

Още: Печалбата на банките скочи със 74% за година

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес