Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Жилищните кредити скочиха с 18% за година

23 декември 2022, 15:01 часа • 1241 прочитания

Жилищното кредитиране у нас отказва да забави темпото в края на годината, въпреки предупрежденията за възможен скок по лихвите и влошаващите се икономически перспективи. Общият размер на всички жилищни кредити нараства с 18% на годишна база през ноември до 16.24 млрд. лева, сочат данните на Българската народна банка. Темпът на растеж се усилва с минималните 0.01 процентни пункта спрямо предходния месец, когато увеличението бе 17.9%. Така за последните 12 месеца обемът на заемите за жилище в България е нараснал с близо 2.5 млрд. лева.

Още: Въпреки мерките на БНБ: Жилищните кредити нарастват с над 26 процента

Още: НОИ обяви кога ще се изплащат обезщетенията за майчинство

Въпреки, че цените на жилищата нараснаха рекордно, а през третото тримесечие пазарът на имоти отчете първия годишен спад в сделките от 18 месеца насам, търсенето на ипотечни кредити остава на историческо високо ниво. Според експерти, основната причина за това са ниските лихви по жилищните кредити и високата инфлация, която прави реалните лихвени проценти силно отрицателни. Паралелно с това инвестицията в недвижим имот се разглежда като метод за борба с обезценяването на парите.

Охлаждането е факт: Сделките с недвижими имоти у нас намаляват

БНБ не спира да предупреждава, че всичко това може да провокира ръст на необслужваните кредити при влошаване на икономическата среда и рязко покачване на лихвите по заемите.

Още: Главчев обяви кога се очаква да бъде изпълнен последният критерий за еврото

Още: Българите са против ново задлъжняване и високи дефицити

„Повишените цени на енергоносителите, затруднения във веригите за доставки и изгледите за забавяне на външното търсене могат да се отразят негативно върху икономическата активност и финансовото състояние на предприятията и домакинствата. В допълнение, протичащият в глобален мащаб процес на бързо покачване на лихвените проценти през следващите месеци ще се пренесе върху нивата им в страната. Кредитните институции е необходимо да съобразяват политиката си по отношение на кредитната дейност, провизирането и капиталовото планиране с рисковете в икономическата среда.”, посочват от БНБ в съобщение относно нивото на антицикличния капиталов буфер, които банките у нас трябва да поддържат към рискови кредитни експозиции. Според решението на БНБ нивото на буфера през първото тримесечие на 2024 година трябва да е 2%.

Потребителските заеми също нарастват с бързи темпове. Към края на ноември потребителските кредити възлизат на 15.17 млрд. лева, като се увеличават с 14.1% на годишна база. Темпът на растеж нараства спрямо предходния месец, когато годишното увеличение бе 13.8%. Така за последните 12 месец, обемът на заемите за потребление у нас е нараснал с близо 1.9 млрд. лева.

Общият размер на кредитите за Домакинства (и НТООД) възлиза на 33.110 млрд. лева (21.4% от БВП) в края на ноември 2022 година. Спрямо същия месец на 2021 г. те се увеличават с 15.5% (15.3% годишно повишение през октомври 2022 година).

Кредитите за нефинансовия бизнес нарастват с 11.1% на годишна база през ноември до общо 41.17 млрд. лева (26.6% от БВП). Темпът на растеж се засилва спрямо предходния месец, когато бе отчетено годишно увеличение от 10.4%.

Още: Има ли опасност да не бъдат изплатени пенсиите заради липсата на удължителен Закон за бюджета?

Още: С карта VISA от Fibank може да се спечелят страхотни награди

В края на ноември 2022 г. кредитите за неправителствения сектор са 80.181 млрд. лева (51.9% от БВП) при 79.192 млрд. лв. към октомври 2022 г. (51.2% от БВП). През ноември 2022 г. те се увеличават на годишна база с 13.5% (13.1% годишно повишение през октомври 2022 година).

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес