Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Евроинс" ще съди Румъния за половин милиард евро

26 октомври 2023, 11:30 часа • 1940 | прочитания

"Еврохолд България" АД и "Евроинс Иншурънс Груп" ЕАД (ЕИГ) официално информираха правителството на Румъния за намерението си да заведат международно арбитражно дело, с което да защитят инвестицията на холдинга в Румъния, в случай, че сегашният спор по казуса с "Евроинс Румъния" не бъде разрешен бързо и ако групата не бъде надлежно обезщетена за претърпените загуби. Това съобщиха от "Еврохолд България".

Още: Трябва ли да закрием левовите си сметки при въвеждането на еврото: Отговор от БНБ

Още: Доходи и разходи, кои растат повече през 2025 г.: Данни на НСИ

Искът ще бъде за минимум 500 млн. евро, допълват от холдинга.

Холдингът вече изпрати "уведомление за спор" (Notice of Dispute) на румънската държава, което е първата официална стъпка за стартиране на международна арбитражна процедура по силата на споразумение за защита на инвестициите, подписано между правителствата на България и Румъния. “Ако не постигнем приемливо споразумение в разумен срок, ще защитим инвестицията си чрез международен арбитраж”, обясни Тодор Данаилов, изпълнителен директор на ЕИГ.

Още: Fitch потвърди рейтинг ‘B+’ със стабилна перспектива на Евроинс и премахна наблюдението над компанията

Още: Еврото пое в нова посока, премина психологическа граница спрямо долара

Още: "Да не им се обади Борисов да размажат някого": Парламентът обнови КФН

Явни нарушения на румънския регулатор

Еврохолд и ЕИГ предприемат тези мерки след решението на румънския регулатор на застрахователния пазар ASF от 17 март за отнемане на лиценза на "Евроинс Румъния". Действията на румънския финансов надзор се отличават с множество явни нарушения на редица норми на правото на ЕС, по-конкретно на рамката “Платежоспособност II”, въведена от всички страни-членки с цел осигуряване на стабилна законодателна рамка и последователни надзорни практики в застрахователния сектор на територията на целия съюз, посочват от българското дружество.

Споделената вече оценка на "Еврохолд" е, че решението на ASF е самоволно, дискриминационно и представлява незаконна експроприация (изземане на частни активи от държавата, бел. ред.), което е брутално нарушение на международното право, пише в съобщението.

Още: Увеличиха ли се цените след еврото в Хърватия, Естония, Латвия, Литва и Словакия: Анализ на фискалния съвет

Още: Еврото е близо до психологическа граница спрямо долара

В резултат на това действие на румънския регулатор се стигна до процедура по несъстоятелност на "Евроинс Румъния", с което беше нанесен удар върху бизнеса на застрахователната група в северната ни съседка, посочват от "Еврохолд".

Преди да се стигне до арбитражна процедура, страните в инвестиционния спор имат възможност да стигнат до решение чрез преговори. Ако такова споразумение не бъде постигнато, "Еврохолд" и ЕИГ имат готовност да започнат международен инвестиционен арбитраж срещу румънското правителство.

Още: Пенсионна реформа на хоризонта, парламентът даде срок

Още: НОИ с важно решение за пенсиите от 1 юли

Още: Еврохолд поиска връщане на лиценза на Евроинс Румъния

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес