Държавата планира да изкупи огромния дълг на "Топлофикация София" към Българския енергиен холдинг (БЕХ) "Булгаргаз". Това става ясно от текстове в на бюджета за 2024 г. В тях е записано, че с на акт на Министерския съвет държавата може да придобие вземания за 1.6 млрд. лв.
Още: Асен Василев: Ако аз бях писал бюджета, той щеше да изглежда доста различно
Още: Удар за милиарди: Хакери откраднаха огромен портфейл на популярна криптовалута
Предложението е на министъра на енергетиката Румен Радев, като то е вкарано с корекцията на проектобюджета, която беше направена миналата седмица.
Изкупеният дълг, който се струпа ежедневно, най-вече заради невъзможността на общинската топлофикация да плаща за потребения природен газ, ще е по цена, "определена от независим оценител, при спазване на законодателството в областта на държавните помощи". Още: Безпрецедентно: Радев заплаши Асен Василев с вето върху бюджета
Процедурата може да се проточи
Това означава, че за да се изпълни плана на правителството, ще трябва да получи одобрение от Европейската комисия, тъй като процедурата може да се счете като нерегламентирана държавна помощ. Одобряването на подобна нотификация изисква минимум шест месеца, а в някои случаи – няколко години.
Още: Русия може да даде на Украйна милиарди от замразените активи при сделка за примирие?
Още: Какви са банковите такси в България: Данни на БНБ
Огромният дълг на столичната топлофикация се трупа с години, а задълженията към "Булгаргаз" регулярно се изкупуват от БЕХ, за да не изпадне в несъстоятелност общинското дружество. Още: Енергийният министър: Малко под 500 хиляди абонати в страната са без ток
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Синдикат скочи срещу орязването при ръста на заплатите в бюджета
Изкупувайки дълга на БЕХ, държавата може да претендира за собствеността на „Топлофикация София“, която сега е собственост на Столична община, след което ще отпаднат пречките пред привличането на частен инвеститор към дружеството – тема, за която се говори от години.