Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

БНБ вдига нивото на антицикличния буфер заради високата кредитна активност

17 декември 2021, 09:30 часа • 3064 прочитания

Българската народна банка взе решение за повишаване на нивото на антициклиния капиталов буфер, приложим към кредитни рискови експозиции в България, от 1% на 1.5%. Причина за това е продължаващото засилено кредитиране на домакинствата, което увеличава риска от повишаване на необслужваните заеми. Новото равнище влиза в сила от 1 януари 2023 година, съобщават от БНБ.

Още: Каримански: Критиците на еврото ползват невежеството на хората, за да ги манипулират

Още: Изпълняваме ли критерия за еврото: Финансовото министерство обяви бюджетния дефицит за 2024 г.

Решението идва след като антицикличният буфер бе вдигнат от 0.5% на 1% по-рано през тази година, отново заради засиленото кредитиране на домакинствата, особено в сегмента на жилищното кредитиране, което може да доведе до увеличение на необслужваните заеми и обезценките, при евентуално влошаване на икономиката.

"Кредитите за домакинства нарастват с ускорени темпове, особено в сегмента на жилищните кредити. Продължителното запазване на текущите темпове на кредитен растеж при съществуващите нива на реалните лихвени проценти създава предпоставки за увеличение на задлъжнялостта, което може да се отрази негативно върху способността на кредитополучателите да обслужват задълженията си и да доведе до нарастване на необслужваните кредити и обезценките при потенциално влошаване на икономическата среда", посочват от БНБ. На база това нивото на антицикличният буфер бе вдигнато на 1%, като решението влезе в сила от 1 октомври тази година.

Новото решение, което влиза в сила от началото на 2023 година, взема предвид тази продължаваща тенденция на фона на несигурността относно развитието на икономическата среда.

Още: Цената на златото постави нов исторически рекорд

Още: Риск от нова "Виденова зима": С петиция икономисти поискаха извънреден конвергентен доклад за еврозоната

"Текущата политика на банките за поддържане на кредитната активност в сегментите на жилищното строителство и на кредитите, обезпечени с търговско и недвижимо имущество, макар и защитена като индивидуални кредитни решения и покрита с наличните ликвидни и капиталови буфери, има общосистемна проекция, което налага продължаване на проактивната позиция за изграждането на буферен капацитет срещу цикличните рискове.", посочват от БНБ.

"Предвид на запазващата се висока кредитна активност и несигурността по отношение на развитието на икономическата среда, повишението на равнището на антицикличния буфер от 1.0% на 1.5% в сила от 1 януари 2023 г. има за цел да засили устойчивостта на банковата система при натиск върху доходността и капиталовата позиция, предизвикан от потенциално нарастване на необслужваните кредити и обезценките.", пише в съобщението.

В съответствие с чл. 5, ал. 5 от Наредба № 8 на Българската народна банка, решението за увеличаване на нивото на антицикличния буфер се оповестява 12 месеца преди влизането му в сила.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Мартин Леков
Мартин Леков Отговорен редактор
Новините днес