Бившата олимпийска шампионка по художествена гимнастика Алина Кабаева, смятана за жената до Владимир Путин, от 2011 г. ползва "най-големия апартамент в Русия". Става въпрос за пентхаус с площ 2600 кв. м и 20 стаи, разположен в Сочи.
Други три апартамента в черноморския курорт са регистрирани на името на нейната баба, според ново разследване на независимата руска медия "Проект". Тя показва и резиденцията във Валдай, обгърната от злато, където се предполага, че живеят Путин и новото му семейство.
Според няколко медийни разследвания Алина Кабаева е родила две деца през 2015 и 2019 г. - синове, чийто баща е руският диктатор. Първото момче е родено в клиника в Швейцария, но след като това се превърна в международна новина, през 2019 г. Кабаева е предпочела да не напуска Русия за второто си раждане.
Проучването на "Проект" за недвижимото имущество на бившата олимпийска състезателка, която сега е на 39 г., води журналистите и до петима асистенти, които я следват навсякъде. Дори по време на пътуванията в тайна железница, построена специално за Владимир Путин, до частната му резиденция във Валдай. Двама от помощниците са нейни братовчеди, които я придружават навсякъде. В изтекла база данни за резервации на билети за влак журналистите откриват, че асистентите на Кабаева многократно са придобивали билети за дестинации във Валдай, наречени Окуловка и Угловка - гари, които са затворени за обикновени граждани.
Това е регион, известен с хълмовете и езерата си, разположен по средата между Санкт Петербург и Москва. Именно той попада във фокуса на репортерите.
Центърът за изследване на корупцията и организираната престъпност (OCCRP) и Meduza по-рано идентифицираха LLCInvest.ru - група от взаимосвързани компании, които притежават дворци, курорти, яхти, самолети и банкови сметки, пълни с пари в брой за Путин.
В хода на последното си разследване "Проект" успява да открие точното местоположение и дори да получи снимки на разкошната частна резиденция на диктатора във Валдай, където Кабаева, изглежда, прекарва повечето време с децата си.
Допреди 20 години във Валдай има една официална президентска вила. През 2003 г. тя е преустроена и модернизирана, но Путин не харесва съвременния интериор. Заявява, че иска да е "като в Петербург". И така имението е преустроено със златни орнаменти във вътрешността.
На долния етаж, където има басейн и джакузи, се вижда и стая, която строителите начират "мазето". Там, над покритите със златен варак столове и маса, виси полилей - кълбо.
На останалите три етажа също има много злато. На втория се намира златната гостна. Там има гигантски полилей, който минава през трите етажа, и е украсен според строителите с рубини.
На 800 м от двореца на президента се намира дървена къща от 1200 кв. м. Това е "домът на царицата" - Алина Кабаева. До къщата има пристан за лодки и канал, който води към класическия дворцов парк с площ 28 хектара.
В последните години около президентския дом пораства цяло ВИП-село, пише "Проект". В къщите наоколо са настанени служители от руското НСО и президентската администрация, която се занимава с управлението на имуществото.
Алина Кабаева разполага с над 20 недвижими имота на обща стойност около 120 млн. долара в Русия и във Франция, повечето от които са записани на нейни доверени лица. В няколко от случаите формален собственик на апартаментите се води нейната баба Анна Зацепилина. Когато се видят ниските ѝ доходи, веднага се пораждат съмнения.
Кабаева започва да обогатява имотното си портфолио, след като започва връзка с Путин. През 2011 г. купува четири огромни апартамента в Сочи, от които най-внушителният е пентхауса от 2600 кв.м. с басейн, кино и собствена площадка за хеликоптер на покрива.
Репортерите установяват, че през 2011 г. дългогодишният съюзник на Путин Олег Руднов е закупил огромен пентхаус в жилищния комплекс "Роял парк" в града. Според рекламна брошура на строителния предприемач от 2009 г. цената е 15 млн. щатски долара, въпреки че две години по-късно той е закупен от Руднов само за 90 млн. рубли (3,2 млн. долара по онова време), или приблизително една пета от обявената цена.
По-рано "Проект" съобщи, че Руднов е извършвал сделки с недвижими имоти за една от бившите любовници на Путин - Светлана Кривоногих, за която се твърди, че се е срещала с него, докато той все още е бил женен за Людмила Путина. През 2008 г. Руднов прехвърля на Кривоногих голям апартамент близо до Дворцовия площад в центъра на Санкт Петербург, а през 2021 г., след смъртта на Олег, синът му Сергей Руднов регистрира на свое име апартамент в Сочи, предназначен за майката на Кривоногих - Надежда.
Според източници, които са разговаряли с "Проект" в рамките на последното им разследване, Олег Руднов е купил пентхауса в Сочи за бившата гимнастичка и депутат Алина Кабаева. Източниците на изданието смятат, че тя е пътувала до курортния град и лично е избрала апартамента. Посочила е Руднов като лицето, на чието име трябва да бъде регистриран.
Освен пентхауса, три други апартамента в Сочи са регистрирани през същата година, 2011 г., на името на бабата на Кабаева. Недвижимите имоти на името на Зацепилина са на стойност около 1,1 млрд. рубли - 14,7 млн. долара по днешния валутен курс. В същото време бабата на бившата гимнастичка живее в малкото село Никологори във Владимирска област, но сътрудниците на Кабаева "я отвеждат в града за зимата".
Парите за покупката на пентхауса са внесени в брой в личната сметка на Руднов с помощта на кипърската компания "Ермира Консултантс". Официално тя е притежавана от руския адвокат Владислав Копилов, но източници на "Проект" твърдят, че истинският собственик е Путин, а близките му сътрудници използват термина "Ермира", за да обозначат "общ фонд" с пари, предназначени за руския президент. Подробно е описана мрежа от финансови и бизнес сделки, които свързват "Ермира Консултантс" с диктатора.
Кипърската компания държи сметките си в две банки, тясно свързани с президента и неговия кръг - банка "Россия", сред чиито акционери е Светлана Кривоногих, и SMP Bank на олигарха Аркадий Ротенберг.
През 2014 г. правата върху марката водка "Путинка", за която Путин лично е дал благословията си при създаването ѝ и от която получава дял, са прехвърлени на "Реал-Инвест". Това е руско дъщерно дружество на "Ермира Консултантс". Според изчисленията на "Проект" - между 2004 и 2019 г. от производството, авторските възнаграждения и продажбата на напитки с марката "Путинка" са могли да бъдат спечелени между 400 и 500 млн. долара. В началото на 2015 г. минималната цена на дребно на водката, която се определя от държавата, беше намалена за първи път - решение, от което биха се възползвали най-вече производителите на евтини водки, включително "Путинка".
Не по-късно от 2009 г. "Ермира" започва да превежда пари за двореца на Путин в Геленджик (друг курортен град на Черно море), показан в едно от разследванията на Алексей Навални. През 2009-2010 г. фирмата отпуска заеми в размер на 100 млн. долара на руската компания "Рирус", която ръководи строителството. "Рирус" е съсобственост на Николай Шаламов, бивш тъст на Путин и акционер в банка "Россия", и Дмитрий Горелов, друг съсобственик на банката.
"Ермира" притежава и руска дъщерна строителна компания Platinum, която през 2009 г. прехвърля на племенника на Путин Михаил Шеломов. Балансовата стойност на Platinum към края на 2021 г. е над 230 млн. щатски долара по текущия обменен курс.
Снимки: Telegram.com/Проект
ОЩЕ: Кои са "децата на Кремъл", живеещи в разкош в "лошия Запад"?