Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че ще представи на президента на САЩ Джо Байдън "план за победа" по време на предстоящата им среща през септември. Предложението ще бъде показано още на вицепрезидента Камала Харис и на Доналд Тръмп - двамата кандидати за президентските избори през ноември.
Още: Папа Франциск е в критично състояние, наложило се е кръвопреливане (СНИМКА)
Още: Във Франция: Загинал и тежко ранени полицаи след атака с нож на протест в защита на Конго (ВИДЕО)
Още: Украйна е тествала успешно първата си балистична ракета, разкри Зеленски (ВИДЕО)
Курск е част от плана
Говорейки на форума „Украйна 2024 - независимост“ в Киев на 27 август, Зеленски заяви, че продължаващата инвазия в Курска област е един от елементите на този план.
Другите точки включват участието на Украйна в глобалната инфраструктура за сигурност, оказване на натиск върху Русия за прекратяване на войната с дипломатически средства и икономически аспект, каза Зеленски, без да разкрива подробности. Той допълни, че се ангажира да възвърне украинските територии без компромиси в преговорите.
Още: Урсула фон дер Лайен е възмутена от нападението срещу представителството на ЕК в София
Още: Без Европа като миротворец в Украйна - друг вариант за чужди войници
Още: Планът за мир на Китай и Бразилия: Битката между Зеленски и Путин е за Глобалния юг
"Червените линии" за далекобойните оръжия
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: В Австрия подготвят коалиционно правителство
Още: НАТО планира да изгради мрежа от тръбопроводи за бърза доставка на реактивно гориво
Президентът на Украйна заяви, че продължава да повдига въпроса за "червените линии", които западните съюзници на Киев са наложили за използването на оръжия на руска територия.
„Те не искат да говорят за това, а аз продължавам да го повдигам“, пошегува се Зеленски, цитиран от Kyiv Independent.
Киев отдавна твърди, че ограниченията за използване на оръжия с голям обсег на действие задушават военните му усилия, докато западните партньори смятат, че разрешаването на Украйна да нанася удари дълбоко в руската територия с предоставените от тях оръжия може да бъде причина за ескалация. През май САЩ разрешиха на Украйна да използва ракетни установки за залпов огън HIMARS, ракети GMLRS и артилерия срещу руска територия в близост до украинската граница - до 100 км навътре. Щатите и Великобритания все още забраняват използването на далекобойните ракети ATACMS и Storm Shadow по-дълбоко в Русия.
Още: Сириец на 19 години е заподозреният за нападението в Берлин
Още: Папа Франциск няма да води неделната служба за втора поредна седмица
Украйна отхвърли тези аргументи и засили натиска си за отмяна на забраната през последните седмици - след нахлуването в Курска област на 6 август.
Още: За одобрение за ATACMS: Украйна ще представи списък с руски цели на САЩ