Украйна става все по-отчаяна предвид ненадеждната военна помощ от западните й съюзници, което вероятно ще я тласне да промени драстично стратегията си във войната и оттук нататък да предприема все по-големи рискове. Един от последните ходове на Киев са все по-агресивните атаки с дронове на руска територия - в началото на януари бе взривен газов терминал в Санкт Петербург, зачестиха ударите по петролни рафинерии на различни места в Русия, а през декември украински оперативни агенти дори успяха да задействат експлозиви на руските железници дълбоко в Сибир, на стотици километри от линията на фронта.
Още: Три години война в Украйна: Урсула фон дер Лайен и Антонио Коща пристигнаха в Киев (ВИДЕО)
Още: Шкварек: Вотът в Германия беше своеобразен референдум за войната в Украйна и мигрантите
Така украинското ръководство се надява да обърне хода на войната, а президентът Зеленски - да запази политическата си позиция, пише в анализ на Time.
"Ще виждаме все повече такива атаки във вътрешността на Русия, тъй като в Киев растат опасенията, че Украйна изчерпва начините си да спре руските войски на бойното поле", се казва в анализа като се добавя, че опасенията на Украйна от западната колебливост, от която зависи победата на страната във войната, са съвсем основателни.
Още: Украинците са заляти от мними съобщения от Зеленски, че страната се предава
Още: Заради намеса в изборите: Мерц заплаши Мъск със съд
Тези все по-дръзки атаки на украинците обаче са по-скоро знак за страховете на Украйна, отколкото за нейната сила, се отбелязва в материала. След стотиците хиляди жертви дотук и разселването на милиони хора, президентът Зеленски и неговите генерали имат достатъчно причини да се съмняват в издръжливостта на западната подкрепа. Осъзнавайки, че гласоподавателите в Америка, нейният ключов военен съюзник, и в Европа са все по-разколебани в подкрепата си, Киев с право се тревожи.
Дори ако Конгресът одобри още военна помощ за 2024 г., това вероятно ще бъде последният пакет от Вашингтон до изборите през ноември. Украинците са наясно, че ако Доналд Тръмп победи на изборите, помощта за тях ще бъде драстично намалена. Перспективите в Европа са съвсем малко по-добри, защото на Стария континент са налице такива пречки като, например, бюджетните проблеми на Германия и нарастващата съпротива на Унгария.
Още: 3 години война: Специален ПВО подарък от Швеция за Украйна (ВИДЕО)
Още: Визита от дронове: Рязанската петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Още: Зеленски най-после каза числеността на украинската армия
"Ето защо Киев бързо става все по-отчаян. Той прави всичко възможно, за да разшири собственото си военно производство, особено на бойни дронове за поразяване на цели в Русия", пише изданието.
Още: Папата остава в критично състояние
Още: След срив на изборите: Лидерът на германската Свободна демократична партия се оттегля
Авторите предполагат, че Киев ще се реши и на целенасочени убийства на руски официални лица, на чести удари с дронове и ракети срещу Крим, както и срещу руска военна и икономическа инфраструктура, включително зърнени складове по черноморското крайбрежие, което отново ще подкопае световните пазари. Всяка от тези атаки носи риск от все по-жестоки ответни действия от страна на Путин, което ще доведе и до по-пряко намесване на НАТО в конфликта, се казва в публикацията.
Още: Зеленски: В критичен период сме, но още можем да спрем Трета световна война
Самият Зеленски се превръща в непредсказуем играч, който сега трябва да бъде наблюдаван внимателно, обобщава авторът.