Отказът на водещите световни икономики от изкопаемите горива – петрол, природен газ и въглища – може да струва на руската икономика 10% от БВП. Това заяви специалният представител на руския президент по въпросите на устойчивото развитие Анатолий Чубайс, предаде БГНЕС.
Той припомни, че Европейският съюз е заявил намерение да достигне въглеродна неутралност до 2050 г., САЩ също се придържат към курс на отказ от въглеводороди, а Китай съкращава използването на въглища. В света тече процес на глобален енергиен преход към безопасни за климата енергийни източници, като водород, вятър и слънце.
„Износът е уязвимата зона... Последиците от енергийния преход върху руския износ ще бъдат колосални. Според моите лични оценки, става дума за 10% от БВП. Това е повече от сериозно“, заяви Чубайс.
Загубите за Русия няма да бъдат свързани с въвеждането на въглеводородните данъци от ЕС, а ще дойдат от преустройството на водещите икономики и внедряването на нисковъглеродни технологии, поясни руският министър.
Чубайс отбеляза, че доходите на руската икономика от износа на въглеводороди достигат 40% от БВП.