В отговор на нарастващия брой страни, които временно спират ваксинациите срещу AstraZeneca, вирусологът Марк Ван Ранст обясни защо Белгия продължава да използва ваксината.
Още: Влязоха в сила електронните визи за пътуване във Великобритания
Още: Полша: Русия води кибервойна срещу нас
Във Facebook в Twitter Ван Ранст публикува подробно обяснение за решението на Белгия да не последва решението на останалите 15 държави, включително Франция, Германия и Холандия, за временно спиране на ваксинацията с британско-шведската ваксина.
"Изглежда като лавина", казва той. „Веднага след като една голяма и/или влиятелна държава прекрати ваксинацията с AstraZeneca, това увеличава натиска върху останалите да последват този пример", пише той.
Ван Ранст се позова на проучване, което показа, че се откриват 1,5 милиона случая на дълбока венозна тромбоза или белодробна емболия (кръвни съсиреци) и че над 500 000 души в ЕС умират от кръвни съсиреци всяка година.
Още: Скопие отново е сред градовете с найзамърсен въздух в света
Още: Объркал бил думите: Карасев се оправда за обидите си към Илхам Алиев
"Това е повече от починалите от рак на гърдата, рак на простатата, СПИН и пътнотранспортни произшествия взети заедно", категоричен е Ранст. Той и добавя, че кръвните съсиреци са всичко друго, но не и рядка причина за смърт. "Основните рискови фактори са тютюнопушенето, оралните контрацептиви, затлъстяването и дългите полети със самолет".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: На срещата си с Путин: Фицо гарантирал доставките на газ за Словакия
Позовавайки се на данните за коронавируса в ЕС, той подчерта, че най-малко 36 милиона случая на COVID-19 са били открити в Европа през последната година и че 860 000 души са починали от него. "Вчера 2500 европейци загинаха от коронавирус", пише Ван Ранст.
По думите му в Европейският съюз и Обединеното кралство са приложени над 17 милиона ваксини AstraZeneca. Според наличните данни на Европейската агенция по лекарствата (EMA) са докладвани само 15 случая на дълбока венозна тромбоза
По думите му, статистически, при 17 милиона души, обикновено се очакват 705 случая на венозна тромбоза. "Виждаме обаче, че случаите са много по-малко при ваксинираните хора", категоричен е той.
Още: За апетитите към Гренландия и Канада: Шолц с нова атака към Тръмп
Същото важи и за белодробните емболии, от които 22 случая са докладвани на EMA. При група от 17 млн. души обаче се очакват около 862 случая.
Een long-read over de Belgische beslissing om niet te pauzeren met de vaccinatie met het AstraZeneca vaccin.
— Marc Van Ranst (@vanranstmarc) March 16, 2021
Besluit: De nevenwerkingen van stoppen met AZ-vaccinatie zijn Covid-19-hospitalisaties, lange-termijn orgaanschade door Covid-19, en sterfte door Covid-19. pic.twitter.com/I1mq6MnQZ2
Във Великобритания, която има "най-голям опит както с ваксините AstraZeneca, така и с Pfizer", според Ван Ранст има 23 случая на съсирване (осем дълбоки венозни тромбози и 15 белодробни емболии). Това са данните за 11,5 милиона ваксинирани с Pfizer - 1 случай на 500 000 ваксинирани.
От 9,7 милиона ваксинирани с AstraZeneca във Великобритания са съобщени 27 случая на съсиреци (14 дълбоки венозни тромбози и 13 белодробни емболии). "Това е 1 на 352 000 ваксинации", обобщава вирусологът.
Именно на база на тези данни към момента експертите в Белгия не виждат причина да преустановят ваксинациите с AstraZeneca в Белгия. "Понастоящем няма никаква научна обосновка за спиране на ваксинацията с този препарат", категоричен е Ван Ранст.
Припомняме, че се очаква в четвъртък EMA да представи анализ на ситуацията. "Ако EMA промени своите препоръки, Белгия ще реагира и ще вземе решение", казва още той.
Вирусологът припомня данните, според които ваксината на AstraZeneca предпазва на 100% от тежко протичане на COVID-19. Спирането на прилагането на ваксината в момента само увеличава колебанието на хората дали да се ваксинират", каза Ван Ранст и добавя:
„Когато се стремим към стаден имунитет, колебания във ваксинационния процес не са добра дългосрочна стратегия.“
Още: Британска статистика за безопасността на ваксината срещу коронавирус на AstraZeneca - ще види ли ЕС?
Никакви проблеми с ваксината на AstraZeneca. Точно обратното.