Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защита на журналисти и активисти от "дела шамари": ЕП прие нови правила

25 януари 2024, 11:10 часа • 1092 прочитания

Евродепутатите потвърдиха решимостта си да защитят журналистите и правозащитниците от заплашителни съдебни процеси.

Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС

Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор

В сряда, 24 януари, депутатите от Комисията по правни въпроси в ЕП потвърдиха с 19 гласа "за", нито един глас "против" и 4 гласа "въздържал се" предварителното споразумение, постигнато с Европейския съвет на 30 ноември 2023 г., относно защитата на ЕС срещу стратегически дела срещу публично участие (т.нар. SLAPP дела, или "дела шамари").

Още: АЕЦ "Козлодуй" спря делото-шамар срещу медицинска сестра

Новите правила

Новите правила защитават лицата, работещи по въпроси от обществен интерес - като например основни права, изменение на климата, твърдения за корупция или борба с дезинформацията - от неправомерни съдебни производства, целящи да ги тормозят и сплашват. ЕС иска да защити журналисти, активисти или учени от трансгранични случаи на стратегически съдебни дела срещу публично участие. Изключението от трансграничните дела ще включва случаи, при които ищецът и ответникът имат местоживеене в същата държава, в която се намира съдът, и делото е от значение само за една държава членка.

Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен

Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)

Класически и пресен пример за SLAPP-дело в България: Жертвата на оттегленото от АЕЦ дело шамар: Новият директор не е невинен

Снимка: European Parliament

Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)

Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги

Правителствата на ЕС: Осигурете достъп до информация за подкрепата

Евродепутатите гарантираха, че ако защитникът подаде молба за предсрочно прекратяване на явно неоснователен иск, съдът ще я разгледа бързо, а ищецът ще трябва да докаже, че искът е основателен. Те също така се увериха, че съдът може да изиска от ищеца да предостави гаранция за очакваните разходи по производството. Жертвите на SLAPP могат също така да бъдат обезщетени за нанесените им вреди, а държавите от ЕС ще трябва да създадат форум, например информационен център, който да предоставя подробна информация за мерките за подкрепа на жертвите на SLAPP. Те ще включват информация за правна и финансова помощ, както и за психологическа помощ.

Ищците трябва да покрият разходите. Съдът може да изиска от ищците, които обикновено се представляват от лобистки групи или политици с мощни финансови и политически позиции, да покрият всички разходи по производството, включително разходите за процесуално представителство на ответника. Членовете на ЕП също така се увериха, че когато националното законодателство не позволява тези разходи да бъдат изцяло покрити от ищеца, те трябва да бъдат покрити от правителствата на ЕС. Решенията на трети държави по необосновани или неправомерни производства срещу лица от институции от ЕС няма да бъдат признавани, а защитниците по такива дела ще могат да претендират за обезщетение за свързаните с тях разходи и вреди пред националния си съд.

Предистория и следващи стъпки

Сега временното споразумение ще трябва да бъде потвърдено с пленарно гласуване на втората февруарска сесия на ЕП (26-29 февруари 2024 г.).

С оглед на нарастващия брой SLAPP-дела в ЕС, от 2018 г. насам членовете на ЕП приеха редица резолюции, в които призовават ЕС да предприеме действия срещу правния тормоз над журналисти, медии и активисти. През април 2022 г. Европейската комисия представи предложението си за укрепване на свободата на медиите и подобряване на защитата на ЕС на лицата, които са обект на SLAPP, като включи много от мерките, за които настояваха членовете на ЕП в резолюцията си от 2021 г.

Още: Журналистите масово печелят "дела шамари", но после отбягват неудобните теми

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес