Летището в Дебрецен, Източна Унгария, е временно затворено поради повреда на пистата, причинена от горещите температури на горещата вълна, обхванала централноевропейската страна, съобщи операторът му.
Още: Руснаците атакуват на скутери позиции на "Азов" (ВИДЕО)
Въпреки типичния за Унгария умерен климат, през последните дни дневните температури надхвърлят 35 °C, а през уикенда те могат да достигнат рекордни стойности, предаде БТА.
Вследствие на "непрекъснатия термичен стрес" бетонната повърхност на пистата на международното летище в град Дебрецен се е разширила, повреждайки две бетонни плочи, се казва в изявление на оператора, изпратено до АФП.
Още: Заради гранати в ръчен багаж: Евакуираха летище в Хавай
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
"Дилатационните фуги между бетонните плочи на пистата вероятно са били проектирани преди десетилетия за по-ниски температури", се казва в него.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Дефектът е открит в четвъртък късно следобед по време на инспекция, а отстраняването му може да отнеме "до седмица", "в зависимост от метеорологичните условия", се казва в изявлението.
Полетите са пренасочени към летището в Будапеща поне до неделя, като се предполага, че затварянето ще засегне до 2500 пътници.
"Никога досега в историята на летището не се е налагало писта да бъде затваряна за толкова дълго време поради такъв тип инцидент на пистата".
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Срути се покрив на летището в Делхи (ВИДЕО)
Унгария е в най-висока степен на топлинна тревога от 7 юли насам, която беше удължена в петък до 18 юли.
Миналият месец е бил най-горещият юни в света, съобщи в понеделник службата на ЕС за наблюдение на климата "Коперник".
Според учените все по-интензивните и чести горещи вълни са белег за изменението на климата, причинено от използването на изкопаеми горива от човечеството.