Започна първата в историята виртуална асамблея на Световната здравна организация (СЗО) на фона на високото напрежение между САЩ, от една страна, и Китай и СЗО, от друга, около събитията, развили се на фона на пандемията от новия коронавирус.
Очаква се световната здравна асамблея, която е сведена от обичайните три седмици до само два дни, понеделник и вторник, да се съсредоточи почти единствено върху COVID-19, който само за месеци погуби повече от 310 000 души в световен мащаб и зарази почти 4,7 милиона.
Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш откри събитието с критика към „редица държави“, пренебрегнали инструкциите на СЗО. „Различните страни следват различни, понякога противоречиви стратегии и всички плащаме висока цена“, предупреди той във видео обръщение.
Директорът на СЗО Тедрос Адханом Гебрейсус също трябва да се обърне към виртуалното събрание, както и редица държавни глави, включително Си Дзинпин от Китай, държавни ръководители и здравни министри.
Тедрос каза в петък, че събитието ще бъде „едно от най-важните, откакто сме основани през 1948 г.“
Но шансът за постигане на споразумение за глобални мерки за справяне с кризата може да бъде застрашен от непрекъснато влошаващите се отношения между двете най-големи икономики в света, отбелязва AFP, цитирана от агенция "Фокус".
Президентът на САЩ Доналд Тръмп миналата седмица заплаши да прекъсне връзките на страната с Китай, където се появи за първи път епидемията в края на миналата година, заради ролята му в разпространението на COVID-19 и многократно заяви, че вирусът е създаден в китайска лаборатория.
Той също така спря финансирането на СЗО заради бавните ѝ действия в началото на епидемията и пристрастност към Китай.
Въпреки напрежението, страните се надяват да приемат резолюция чрез консенсус, призовавайки за съвместен отговор на пандемията.
Резолюцията, внесена от Европейския съюз, призовава за „безпристрастна, независима и всеобхватна оценка“ на международния отговор на коронавирусната криза.