Западните санкции не успяха да подкопаят производството на оръжия в Русия и Москва дори успя да увеличи производството на ключови оръжия, за да продължава войната си срещу Украйна. Това е заключението на база нов доклад на базиран в Лондон мозъчен тръст - Кралският институт на обединените служби.
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Данните в доклада сочат, че Русия драстично е увеличила производството на артилерийски снаряди, крилати ракети, балистични ракети и дронове от 2022 година насам.
Още: Косвено през Запада: Разкриха как Китай подпомага военната машина на Путин
Руското оръжие: Картината след над 2 години санкции
През 2021 г., преди армията на издирвания от Международния наказателен съд в Хага за систематично отвличане на украински деца руски диктатор Владимир Путин да нахлуе в Украйна, Русия е произвеждала 56 крилати ракети Х-101 годишно. До миналата година тя е произвела 460 крилати ракети, според доклада. Запасът на Русия от балистични ракети "Искандер" също се е увеличил драстично, от около 50 преди инвазията до 180, въпреки че Русия е изстреляла голям брой такива ракети в Украйна.
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
За да произвежда боеприпаси за ракети и дронове, Русия зависи от микрочипове и електроника, внесена от чужбина, но мерките на САЩ и Европа не успяха да блокират дотук достъпа на Москва до тези компоненти. Според доклада Русия например е успяла да се снабди с достатъчен брой антени, произведени от ирландска компания, които се използват в комплекти за "умни" авиационни бомби.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги
Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург
Разширяването на производството на оръжия в Русия предлага ясно доказателство, че многото западни санкции са се оказали неефективни, се казва в доклада.
Още: 14-и пакет санкции: ЕС забрани на партии и НПО-та да получават пари от Путин
Не всичко е цветя и рози за Путин
На този фон обаче прави впечатление как особено през последните 2-3 месеца Русия прави все по-малки като мащаб комбинирани атаки с дронове и ракети срещу Украйна. Показателни са последните часове - само 6 изстреляни ракети и 23 дрона "Шахед", като украинската ПВО не е свалила само 1 ракета "Кинжал" - всички дронове, 4 ракети "Калибър" и 1 Х-59/Х-69 са свалени. Какво беше при предишните 3 такива атаки на Русия, припомнете си:
Още: 36-годишна дама оглави новото исландско правителство (СНИМКА)
Още: Взривове в търговски центрове в Москва, експлозия и в Санкт Петербург (ВИДЕО)
22.06.24: Тревога заради "Кинжал" над Украйна, Русия порази енергийни обекти (СНИМКИ)
12.06.24: Украйна пак свали "Кинжал": Ракетна атака на Русия се оказа доста немощна
25.05.24: Руска ракетна атака срещу Украйна, само "Кинжал" пробиха украинската ПВО
Мащабът на тези атаки е буквално нищожен в сравнение със случващото се например в края на 2022 година: Първи данни: Над 120 руски ракети са изстреляни срещу Украйна тази сутрин
Той е нищожен дори в сравнение с началото на февруари, 2024 година: Украйна свали десетки ракети и дронове, изпусна X-22 и балистични "Искандер-М" (ВИДЕО)
СНИМКА: Getty Images
Защо?
Според заключенията на доклада, налагането на ефективни санкции не сработва заради твърде предпазливото вземане на решения от страна на западните правителства и закъсненията в споделянето на разузнавателна информация между западните съюзници, което пречи да има ефективен контрол по изпълнението на ограниченията.
За да има истински смисъл от санкциите, западните правителства трябва бързо да споделят съответните разузнавателни данни — включително класифицирана информация — за да позволят своевременно прилагане на контрол. Западните правителства трябва да формират "център за синтез на разузнавателни данни", който може да изгради "обща целева картина на руската отбранителна индустрия", се казва още в доклада, цитиран от NBC.
По-доброто споделяне на разузнавателна информация също би позволило на съюзниците да предприемат координирани действия - включително тайни мерки - за подкопаване на производството на оръжия в Русия, пише в доклада. Има "множество етапи в целия производствен процес, където намесата, както явна, така и скрита, може да причини забавяне, влошаване на качеството или сериозно увеличение на разходите за руското оръжейно производство", гласи ключово заключение на доклада.
Министерството на финансите на САЩ този месец обяви нов набор от санкции заради инвазията на Русия в Украйна, включително наказания за чуждестранни банки, които работят с руската икономика, и ограничения за блокиране на износа на определен софтуер и ИТ услуги, произведени в САЩ, за Русия. Авторите на доклада твърдят, че все още е възможно САЩ и техните съюзници да задушат доставките или да повишат прекомерно цената на електронни компоненти, машинни инструменти и суровини, необходими за производството на оръжия в Русия.
Още: Тайван се оказа изненадваща пречка за руските снаряди