Огромен брой фирми със седалище в Европейския съюз и страните от Г-7 продължават да оперират и инвестират в Русия, сякаш нищо не се е случило и войната в Украйна, стартирана от руския диктатор Владимир Путин, не унищожава живота и съдбите на милиони. Това показа ново проучване на капиталовите инвестиции на западни компании, представено на Световния икономически форум в Давос.
Според професор Саймън Евенет от университета в Санкт Гален в Швейцария и професор Николо Пизани от Международния институт за развитие на мениджмънта, до ноември 2022 г. по-малко от 9% от приблизително 1400 компании от ЕС и Г-7 са продали поне едно дъщерно дружество след започването руската инвазия срещу Украйна. И това е въпреки най-строгите западни санкции срещу Москва и поредица от съобщения за изтеглянето на редица компании от Русия с избухването на военни действия в Украйна, пише Politico.
Приходна мобилизация: Путин отнема част от печалбите на големи компании, за да финансира войната
"Тези резултати поставят под въпрос желанието на западните фирми да се разделят с икономиките на тези страни, които собствените им правителства смятат за геополитически конкуренти", се казва в изявление на авторите на изследването.
Сред компаниите, напуснали Русия, има повече американски компании (почти 18%), отколкото европейски (8,3%) и японски (15%).
Интересното е, че учени от Йейлския унивеситет (Джефри Зоненфелд и Стивън Тиян) оспорват данните, използвани за проучването и ги наричат "изфабрикувани". Но университета в Санкт Гален отвърна, че това не е вярно.
В свой списък, Университетът в Йейл посочи такива гиганти като Ford, Renault, McDonald's, Ikea и Shell сред десетките западни компании, които напълно спряха да правят бизнес в Русия. Но други, като гиганта за потребителски стоки Unilever, американската верига за бързо хранене Subway и италианския производител на паста Barilla, продължават да работят в Русия.
По-голямата част от западните компании, останали в Русия, са от Германия, според изследването.
По-рано на срещата на върха на Световния икономически форум в Давос висши служители и бизнес лидери обещаха да засилят военната и икономическа подкрепа за Киев. Зад кулисите обаче бяха повдигнати въпроси за това колко дълго световната бизнес общност може да изолира Москва и къде да намери нови пазари за енергия, метали и храни.
ПЪЛНОТО ПРОУЧВАНЕ на професорите от Университета в Санкт Гален - ТУК!
Превод: Ганчо Каменарски