Eстонските депутати приеха закон на 15 май, който позволява използването на замразените по силата на международните санкции руски активи за компенсиране на щетите, нанесени на Украйна вследствие на агресивната война на Русия.
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
65 народни представители гласуваха "за" поправката в Закона за международните санкции и измененията на други свързани закони. Само трима бяха против.
Сега президентът трябва да обнародва закона, за да влезе той в сила, пише местната медия ERR.ee.
Още: Богатите руснаци са в безизходица - няма как парите им да бъдат наследени
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги
Активи на физически лица - авансово плащане на Украйна
Законът създава национален механизъм за гарантиране на финансовата отговорност на държавата агресор - т.е. Русия - за вредите, причинени от най-сериозните нарушения на международното право. Той дава възможност замразените активи на физически лица и дружества, допринесли за неправомерните действия на Москва, да се използват като авансово плащане за обезщетенията, които Русия дължи на Украйна.
Още: Путин плаща за оръжие за Украйна: САЩ прокарват нов план
Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург
Още: 36-годишна дама оглави новото исландско правителство (СНИМКА)
Активите могат да се използват, когато вредите са причинени от неправомерно действие, доказани са и трябва да бъдат компенсирани съгласно международното право.
Още: Взривове в търговски центрове в Москва, експлозия и в Санкт Петербург (ВИДЕО)
Още: Петролният разлив в Керченския пролив е вече 54 километра (ВИДЕО)
Снимка: iStock
Освен това чуждата държава, която е претърпяла вреди - т.е. Украйна, трябва да е предявила съответен иск към чуждата държава, която е причинила вредите. А държавата, която е причинила вредите, не трябва да е удовлетворила иска в разумен срок, за да се ползват активите.
За да се започне процедура по използване на активи в Естония, ще трябва да се подаде съответното искане в прибалтийската държава и да се договорят условията за използване на активите като авансово плащане. Освен това връзката между собственика на активите и неправомерното действие трябва да бъде достатъчно добре доказана. Собственикът на активите ще има право да оспори решението за използването им пред административен съд.
Още: Путин плаща милиарди за оръжие за Украйна, докато я напада: Готви се промяна в плана на ЕС
Замразените активи в западните държави
Естония стана първата държава, която приема подобен юридически акт. Припомняме, че западните страни замразиха около 300 милиарда руски активи вследствие на инвазията на Владимир Путин в Украйна. Над две трети от тях се намират в Европа и се държат от базираната в Белгия компания за финансови услуги Euroclear.
ЕС реши 90% от приходите, генерирани от замразените руски активи, да отиват за закупуване на оръжие за Украйна. Такова съгласие засега има на ниво посланици в блока, като се чака и окончателно гласуване от евролидерите.
Още: Евросъюзът реши какво да прави с приходите от замразените руски активи