В заключенията си от 23 март Европейският съвет решително осъди агресивната война на Русия срещу Украйна, но подчерта и един много важен акцент – ЕС подкрепя напълно мирния план на президента Володимир Зеленски.
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Освен това държавните и правителствените ръководители на страните членки на блока заявяват, че Русия трябва да изтегли напълно всички свои сили от украинската територия, включително марионетните – т.е. от самопровъзгласилите се Донецка и Луганска народна република, незаконно анексираните Херсон и Запорожие, окупирания Крим.
Българският президент Румен Радев, който ни представя на Европейския съвет в Брюксел на 23-24 март, вече се обяви публично против изпращането на 1 млн. артилерийски снаряда на Киев. Няма обаче информация Радев да не е подписал общите заключения на Съвета.
ОЩЕ: Радев шикалкави дали подкрепяме Русия да плати за разрушенията в Украйна (ВИДЕО)
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Първо, в позицията на Европейския съвет пише, че ЕС подкрепя териториалната цялост и суверенитета на Украйна. Второ, приветства резолюцията на Общото събрание на ООН относно „Принципите на Устава на Организацията на обединените нации, предоставящи основата за всеобхватен, справедлив и траен мир в Украйна“, която беше приета с широка подкрепа от международната общност. "Европейският съвет изтъква отново подкрепата си за формулата за мир на президента Зеленски. Европейският съюз ще продължи да работи с Украйна по мирния план от 10 точки", гласи позицията.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Какъв е планът на Зеленски? Става въпрос за точките, които той представи на срещата на Г-20 през ноември 2022 г.:
- Радиационна и ядрена безопасност;
- Продоволствена сигурност;
- Енергийна сигурност;
- Освобождаване на всички затворници и депортирани;
- Прилагане на Устава на ООН и възстановяване на териториалната цялост на Украйна и световния ред;
- Изтеглянето на руските войски и прекратяването на военните действия;
- Връщане на справедливостта;
- Противодействие на екоцида;
- Избягване на ескалация;
- Потвърждаване на края на войната.
По-късно, през февруари тази година, украинският президент отхвърли всякакви териториални отстъпки, които може да направи за сметка на мира в страната. Пред BBC той заяви, че няма да има компромис по тази тема с издирвания за военни престъпления от Международния наказателен съд руски диктатор Владимир Путин.
Освен това Европейският съвет заявява, че "Русия трябва да спре агресията си и незабавно, напълно и безусловно да изтегли всички свои въоръжени сили и марионетни сили от цялата територия на Украйна в рамките на международно признатите ѝ граници".
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Международното хуманитарно право, включително във връзка с третирането на военнопленниците, трябва да бъде спазвано. Европейският съвет осъжда най-категорично сексуалното и основаното на пола насилие. Русия трябва незабавно да гарантира безопасното връщане на насилствено преместените или депортирани в Русия украинци, по-специално на децата. ОЩЕ: 17 отвлечени от Русия украински деца се завърнаха в родината си
"Във връзка с това Европейският съвет взема под внимание заповедите за арест, издадени неотдавна от Международния наказателен съд, срещу президента на Русия и неговия комисар по правата на детето (Мария Лвова-Белова - бел.ред.) за военното престъпление, свързано с незаконно депортиране и преместване в Русия на украински деца от окупираните райони на Украйна", гласят заключенията на Европейския съвет.
Иска се гарантиране на пълна отговорност за военните престъпления на Русия в Украйна, включително чрез създаване на „подходящ механизъм“ за наказателно преследване на престъплението агресия.
ЕС настоява за: ядрена сигурност; допълнителни санкции срещу Москва; военна, финансова и хуминатарна подкрепа на Украйна (вкл. снаряди и, ако има нужда, ракети); реконструкция на Украйна в координация с международните партньори; евроинтеграция на страната; да не се използва храната от Русия като оръжие (относно зърнената сделка).
ОЩЕ: Владимир Путин: Русия може да излезе от зърнената сделка след 60 дни