Ръководителят на ООН по правата на човека изрази тревога от опитите на няколко държави да заглушат правозащитници и други членове на гражданското общество, включително и тези, които си сътрудничат с неговата служба.
Още: Путин посрещна словашкия премиер Роберт Фицо в Кремъл (ВИДЕО)
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 23.12.24 - Ако Русия победи, САЩ ще плащат многократно повече
"Дълбоко съм обезпокоен от това задушаване на гражданското общество в няколко държави", заяви Фолкер Тюрк пред Съвета на ООН по правата на човека.
В обръщението си при откриването на новата сесия на съвета той изрази особена загриженост относно атаките срещу хора, които сътрудничат на ООН и се опитват да алармират за нарушения на правата в своите страни.
Тюрк не назова конкретни държави, но заяви, че опасенията му включват действия на редица членове на 47-членния съвет.
Още: Руснаците атакуват на скутери позиции на "Азов" (ВИДЕО)
Китай, член на Съвета, е сред страните, които многократно са обвинявани в сплашване и репресии от страна на правозащитни групи и неправителствени организации.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
"Нападенията срещу хора заради сътрудничеството им с ООН са особено коварна форма на отказ от сътрудничество и могат да имат сковаващ ефект върху цялото гражданско общество", каза Тюрк.
Той изтъкна, че в рамките на много години генералният секретар на ООН Антониу Гутериш е публикувал 13 доклада за подобни сплашвания и репресии, в които има информация за повече от 700 случая или инциденти в 77 държави.
Докладът от 2022 г. "включва твърдения за инциденти в 42 държави", каза той.
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
"Дванадесет от тези държави са настоящи членове на този съвет".
Тюрк обаче предупреди, че годишният доклад за репресиите "не дава пълна картина".
"Когато сплашването и репресиите срещу гражданското общество са толкова интензивни, че хората просто се въздържат да поемат риска да си сътрудничат с международните органи, ние няма да получаваме доклади за репресии, защото никой не смее да взаимодейства с нас."
Миналата седмица председателят на Съвета Вацлав Балек заяви пред репортери, че наскоро е разгледал два случая на предполагаеми репресии, без да предостави повече подробности.
По-рано днес Балек заяви пред членовете на съвета, че няма да търпи подобни действия по време на четириседмичната сесия.
"Активното участие на представители на гражданското общество, национални институции за правата на човека е част от основите на Съвета по правата на човека", каза той.
"Като председател ще проследя всички докладвани твърдения за действия на репресия и сплашване, извършени срещу лица или групи, които са сътрудничили на съвета, неговите механизми и процедури."