Върховният касационен съд на Италия: Берлускони е работил с мафията

14 май 2014, 10:06 часа • 19420 | прочитания

Бившият италиански премиер Силвио Берлускони е има връзки с мафията и е правил бизнес с мафиотски структури близо две десетилетия. Това е заключението на Върховния касационен съд в Рим, предаде „Индипендънт”.

Още: Хърватия след приемането на еврото: Приливът на туристи расте

Още: Обяснено: Защо Черно море е толкова важно за Украйна и Русия?

Според заключението на съда Берлускони си е сътрудничел със страховитата сицилианска групировка „Коза Ностра” чрез бившия сенатор Марчело Дел Утри. Самият Дел Утри беше осъден на седем години затвор заради връзките си с „Коза Ностра”.

Досега Берлускони винаги е отричал връзки с мафията. От години насам се говори, че „Коза Ностра” му е съдействала с пари и подкрепа, за да започне бизнеса си на строителен предприемач и изграждането на цял „работнически” квартал в покрайнините на Милано, който след това го изстреля в медийния бизнес и му позволи да стане премиер на Италия.

Сега обаче Италианският върховен касационен съд прие доказателствата на прокурор Аурелио Галасо, че между 1974 и 1992 година сенатор Марчело Дел Утри е гарантирал споразумението между Берлускони и мафията. „Говорим за много сериозни престъпления в този период”, коментира прокурор Галасо. Срещу Берлускони обаче няма да има повдигнати обвинения, тъй като има давност и тя е изтекла – 20 години.

Още: Проливен дъжд превърна в реки улиците на гръцки остров (ВИДЕО)

Още: Немското разузнаване: През 2030 г. Русия подготвя нападение срещу НАТО

Берлускони отхвърли решението и го нарече опит да се очерни името. Адвокатът на Дел Утри пък каза, че клиентът му ще обжалва пред Европейския съд по правата на човека.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес