Пищно тържество в имение край гръцката столица Атина: богата шведска маса и реки от шампанско, именит диджей и звезден поп певец, грижещи се за доброто настроение на ВИП гостите, специална украса от известен флорист, гирлянди с лампички и още... "Сватба на годината" - така гръцките медии нарекоха тържеството на телевизионната водеща и участничка в реалити шоу Елизабет Елеци, която през декември се омъжи за известен лекар, пише швейцарският "Нойе Цюрхер Цайтунг" (НЦЦ) . Щастливата младоженка се похвалила дори в социалните мрежи, че сватбата е струвала 50 000 евро, научаваме още от публикацията.
Още: С патерици, но на щурм: Ранени руски войници са хвърляни напред в Украйна (ВИДЕО)
Още: Сигнал за Тръмп: Катастрофираш, ако прибързаш с преговори с Путин за Украйна
От няколко дни въпросното сватбено тържество се коментира в Гърция и по друг повод: споделените в социалните мрежи снимки и видеа от събитието привлякоха вниманието на данъчните власти - и по-специално на Независимия орган за публични приходи (AADE), който е по следите на измамници, укриващи данъци, пише НЦЦ.
Бързо станало ясно, че почти никой от участниците в светското събитие не е обложил с данъци доходите си - от звездния сладкар, изработил пищната сватбена торта, до шивача, ушил блестящата сватбена рокля за булката. Никой не е издал касова бележка за предоставената услуга. И всички в един глас уверили, че не са плащали данъци, защото предходните години били реализирали само загуби. Диджеят например, който постоянно има участия в известни клубове, казал, че изкарва около 200 евро на месец, посочва по същата тема и германското издание RND.
Още: Гръцките фермери продължават с протестите, блокират пътища
Още: Децата във Великобритания избраха своя дума на годината, коя е тя
Още: Голям пожар в Грозни, тази нощ много дронове в Ростовска област (ВИДЕО)
Гърците - първенци по укриване на данъци
Гърция е на първо място в Европа по укриване на данъци, а делът на сивата икономика е между 21 и 30 процента от БВП на страната. През 2021 година гърците са похарчили 124 млрд. евро, докато декларираните им доходи са били едва 84 млрд. евро. Освен това в Гърция около 30 процента от работната сила е самонаета, което увеличава потенциала за укриване на данъци, посочва НЦЦ. По данни, публикувани от вестник "Катимерини", 71% от хората със свободни професии декларират доходи, по-ниски от минималната заплата от 910 евро. Ето само няколко примера за това, цитирани и от НЦЦ: през 2021 г. таксиметровите шофьори са декларирали среден месечен доход от 310 евро, фризьорите - 285 евро, водопроводчиците - 635 евро, а зъболекарите - 675 евро.
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
RND на свой ред цитира управителя на Гръцката централна банка Янис Стурнарас, който казва, че с данъци не се облагат приходи в размер на общо около 40 милиарда евро. Само този дължим данък представлява около 20% от БВП на Гърция. Към това се прибавят и укритите данъци върху добавената стойност за над три милиарда евро, добавя изданието.
Още: 11 години затвор: Шестима българи получиха присъда в Гърция
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 22.01.25 - Краят на войната е приоритет за Тръмп, увери Рубио
Още: Сиярто: България ще осигури транзита на газ за Унгария
Тежката битка срещу данъчните измамници
Преди година и половина гръцкото правителство пусна приложението "appodixi", с което се бори срещу укриването на данъци. Там гражданите могат да качват получените от тях касови бележки за извършени покупки. QR кодът, който се генерира автоматично от касовия апарат за всяка касова бележка, съдържа всички данни за транзакцията - час, сума и данъчен номер на фирмата. А касовите апарати на всяко дружество вече са свързани с цифровия данъчен портал на финансовото министерство.
Така клиентите вече могат да проверяват в реално време дали търговецът е докладвал цялата сума на министерството на финансите. Това се налага, тъй като ако едно предприятие укрива данъци, то често има два касови апарата, единият от които не е свързан с данъчния портал. Именно от него се издават касовите бележки на клиентите.
По този начин правителството иска да включи гражданите в борбата срещу укриването на данъци. Предоставенто на информация се стимулира с награди от 100 до 3000 евро. Междувременно 250 000 души са изтеглили приложението, а подадените дотук сигнали към данъчните власти са 160 000, посочва НЦЦ. Критици обаче казват, че това си е чисто доносничество, посочва швейцарското издание.
Едно е ясно: и в бъдеще Атина ще залага все повече на дигиталните технологии и изкуствения интелект в борбата срещу данъчните измами, става ясно от публикацята на НЦЦ.
Още: Изнасилил внучката си: Гръцката полиция арестува 78-годишен мъж
Източник: Дойче веле
Експлозия в центъра на Атина (ВИДЕО)