Депутатите от непризнатия за отделна държава отцепнически район Приднестровие се обърнаха към Русия "за помощ във връзка с икономическата блокада", наложена от страна на Молдова.
Още: Докъде стигна настъплението на Русия в Донбас
Още: Електрически коли: как Китай превзема пазара в Европа
Става въпрос за промените в Митническия кодекс на Молдова, които влязоха в сила от 1 януари 2024 г. и с които се налагат мита на стоките от Приднестровието.
Без призив за присъединяване към Русия
Днес, 28 февруари, за първи път от 18 години в отцепническия регион се провежда конгрес на депутатите от т.нар. „Приднестровска молдовска република“. Слухове от последните седмици сочеха, че на срещата от партията ще поискат диктаторът Владимир Путин да приеме Приднестровието в състава на Руската федерация.
In unrecognized Transnistria, a "congress of deputies of all levels" is gathering, which has not been held for 18 years
The congress is taking place in the Palace of the Republic in Tiraspol. pic.twitter.com/nwhYEfoFCxОще: Феминистът, който много обичаше жените: гениалният Пучини
Още: В Русия: Заплатите растат, пенсиите падат
— NEXTA (@nexta_tv) February 28, 2024
Още: Няма да се присъединим към Путин: Уверения от Приднестровието
Още: Гренландия се топи по-бързо, отколкото си мислим
Още: Украйна има по-добър вариант от НАТО, а Путин няма да пречи? (ОБЗОР - ВИДЕО)
Приднестровието иска от Путин "мерки за защита"
"Молдова на практика започна икономическа война срещу Приднестровието, като умишлено създаде предварителни условия за бюджетен дефицит в размер на милиони долари". Това е едно от обвиненията срещу властите в Кишинев в резолюция, гласувана днес на т.нар. конгрес на "местните изборни служители от всички нива", проведен в Тираспол.
В резолюцията се предлага да бъде изпратено искане до Съвета на федерацията и Държавната дума на Русия за "прилагане на мерки за защита на Приднестровието в условията на засилващ се натиск от страна на Молдова", цитира документа молдовската медия Jurnal.md.
Още: Защо някои страни препоръчват да държим пари в брой вкъщи?
Още: Палят и рушат: Руските пенсионери не спират, телефонните измами работят (ВИДЕО)
"В Приднестровието живеят повече от 220 хиляди руски граждани. Русия участва в мироопазващата мисия в Днестър и е гарант и посредник в преговорния процес", се казва в резолюцията на т.нар. конгрес.
В резолюцията дори е призован Европейския парламент - "да се предотврати натискът от страна на Република Молдова и нарушаването на правата и свободите на приднестровските граждани". Местните депутати се обърнаха още към ОССЕ, ОНД, Международния комитет на Червения кръст (МКЧК) и генералния секретар на ООН с призив да "повлияят на молдовското ръководство да се върне към адекватен диалог".
‼️ Deputies of the unrecognized #Transnistria appealed to #Russia with a request to "protect the region in conditions of increased pressure from Moldova"
— NEXTA (@nexta_tv) February 28, 2024
The adopted resolution includes an appeal to the Federation Council and the State Duma, but only asking for help in the… pic.twitter.com/16qnhJxmrC
Казусът с Приднестровието и митата
Припомняме, че режимът на Путин от известно време насам подготвя условия за евентуална военна намеса в Молдова, като Москва поддържа военно присъствие в Приднестровието още след разпадането на СССР: Путин готви за Молдова същото както в Украйна: Пореден сигнал и смразяващи паралели.
Приднестровието е сепаратистки регион, международно признат като част от Молдова, който се поддържа с помощта на незаконното присъствие на руски войски. Съществуват опасения, че териториалният спор за Приднестровието може да попречи на усилията на Молдова да се присъедини към ЕС.
Още: Молдова: Руските войски в Приднестровието нарушават режима на сигурност
Последният конгрес на приднестровските депутати преди днешния е свикан през март 2006 г. и на него те решават да проведат референдум за независимост на Приднестровието и бъдещо последващо присъединяване към Русия. Въпреки че допитването получава огромна обществена подкрепа през 2006 г., нито Русия, нито Приднестровието развиват правни механизми за анексиране по това време.
Пътят на Молдова към членство в ЕС наложи страната да промени своя Митнически кодекс, за да го приведе в съответствие с разпоредбите на ЕС. Преди това Молдова освобождаваше приднестровските предприятия от плащането на мита на молдовското правителство за внос от ЕС и за износ от ЕС. Вместо това позволяваше на приднестровските предприятия да плащат мита на местното правителство.
В отговор на промените от януари 2024 г., изискващи от приднестровските предприятия да плащат необходимите мита на молдовското правителство, Приднестровието увеличи данъците на около 2000 молдовски предприятия в отцепническия регион. Т.нар. президент на Приднестровието Вадим Красноселски заяви на 24 февруари, че митническите плащания към бюджета на Приднестровието все пак са намалели с 18% от началото на 2024 г.
Още: Посланикът на ЕС в Молдова: Страната може да влезе в блока без Приднестровието