НАТО разбира необходимостта да разполага с повече войници, за да се пази от агресори - ето защо бе взето решението за увеличаване на броя на силите за бързо реагиране до 300 000 военнослужещи.
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
Това заяви председателят на Военния комитет на Алианса Роб Бауер, като уточни, че 300 000 военни е брой, който трябва да е достатъчен за съюза в случай на "голям конфликт с Русия".
На Варшавския форум за сигурност във вторник той изтъкна, че въоръжените сили в много страни членки са били "пренебрегвани в продължение на десетилетия" и затова са необходими огромни инвестиции за обучение на хората и увеличаване на производствения капацитет.
Още: Назначен от Москва губернатор: Русия ще си върне контрола над Прибалтика с оръжие (ВИДЕО)
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 22.01.25 - Краят на войната е приоритет за Тръмп, увери Рубио
Още: Сиярто: България ще осигури транзита на газ за Унгария
Според Бауер войната на Русия срещу Украйна е показала и необходимостта НАТО да изгради интегрирана противовъздушна и противоракетна отбрана. По негово мнение - през следващите 10 години повечето от държавите членки ще направят "огромни инвестиции" в укрепване на своите способности за ПВО.
Адмиралът изтъкна, че развитието на противовъздушната отбрана включва възможността за унищожаване на ракетни системи на територията на Руската федерация.
Още: Стивън Сегал и историята на избити украински военнопленници: Украинец не му е спестил нищо
Още: Белгийски съд отхвърли делото срещу Фон дер Лайен за ваксините
Снимка: Getty Images
Още: Киев работи усилено за уреждане на среща между Зеленски и Тръмп
Още: Румъния подписва през февруари договора за нов комплекс Patriot
Още: С F-16 и ПВО: Румъния вече се отбранява сериозно срещу Русия
Две заплахи пред НАТО
Всъщност Алиансът е изготвил регионалните планове за отбрана, за да се защитава и от Русия, и от терористични организации, каза Бауер.
"Регионалните планове, разработени от командващите съвместните сили под ръководството на Върховния съюзен командващ на НАТО в Европа, се отнасят главно до това как да се възпират и защитават срещу двете заплахи, пред които е изправен НАТО - Русия и терористичните групировки. Тези планове бяха разработени и съгласувани от лидерите във Вилнюс", уточни той, цитиран от "Укринформ".
Още: С примери и факти: Как Путин сам предизвика войната и кой е единственият изход от нея
Бауер добави, че преди това, на срещата на върха на НАТО в Мадрид през лятото на 2022 г., лидерите са решили да увеличат бойните групи на източния фланг. В резултат на това бяха създадени още 4 такива групи - в България, Румъния, Словакия и Унгария - в допълнение към съществуващите 4 в балтийските държави и Полша. През последната година четири от тези осем бойни групи бяха подсилени от ниво батальон до ниво бригада.
Още: НАТО може да надгради бойната група в България до бригада с 5000 войници