Испания подготвя доставката на тежки оръжия, ракети за противовъздушна отбрана и танкове "Леопард", съобщава вестник El Pais, цитиран от Нова телевизия.
Още: Папа Франциск е в критично състояние, наложило се е кръвопреливане (СНИМКА)
Още: Във Франция: Загинал и тежко ранени полицаи след атака с нож на протест в защита на Конго (ВИДЕО)
За да могат да ги използват ще бъдат обучени украински военни на територията на Латвия, където вече има около 500 испански военнослужещи, чиято цел е да засилят източния фланг на НАТО на фона на руската агресия в региона. Обучението им след това ще продължи на Иберийския полуостров.
Според правителствени източници Министерството на отбраната в Мадрид вече е финализирало доставката за Киев на зенитно-ракетни комплекси с малък обсег Shorad Aspide, които испанската армия е заменил с друга по-усъвършенствана система. 40 танкове "Леопард А4", които ще бъдат изпратени в Украйна, пък са част от партидата от 108 броя втора употреба, които Германия ѝ продава през 1995-та година, преди Испания да започне да ги произвежда сама. В момента те се намират във военните бази в Сарагоса.
Доставката е част от ангажимента на Педро Санчес към Володимир Зеленски, поет на 21 април по време на посещението му в Киев. Още тогава Испания изпрати 200 тона боеприпаси, 30 камиона, картечници и леки оръжия.
Още: Урсула фон дер Лайен е възмутена от нападението срещу представителството на ЕК в София
Още: Без Европа като миротворец в Украйна - друг вариант за чужди войници
Тази седмица в Мадрид беше съветникът на Зеленски Игор Жовква, който успя да издейства допълнителна военна помощ. По-късно на пресконференция по повод 100 дни от началото на войната украинския посланик в Мадрид благодари на испанското правителство, но каза, че очакват още по-голяма подкрепа.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: В Австрия подготвят коалиционно правителство
Още: НАТО планира да изгради мрежа от тръбопроводи за бърза доставка на реактивно гориво
Той поиска тежко оръжие, като 120-милиметрови минохвъргачки, 155-милиметрови гаубици, противокорабни и противовъздушни ракети. Призна обаче добрата организация при приемането на 140 000 украински бежанци, от които 116 000 вече са получили статут на международна закрила.
Следете в реално време ситуацията в Украйна тук.