Евродепутати и правозащитни организации нападнаха председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен заради новото име на ресора за миграция и сигурност в следващата Европейска комисия. Ресорът се поема от дългогодишния служител и досегашен говорител на ЕК Маргаритис Схинас, но вече носи името "Защита на нашия европейски начин на живот". Заради това ЕК беше обвинена във "фашистко мислене", а името беше квалифицирано като "гадост" от някои от критиците, предаде БГНЕС.
Британският евродепутат от Лейбъристката партия Клод Мораес написа, че "Защита на нашия европейски начин на живот" не може да е име на ресор в Европейската комисия през 2019 година и попита реторично на кого е била идеята.
Френският евродепутат от Зелените Дамиен Карем нарече името "гадост" и добави: "Изглежда хубаво, но когато осъзнаеш, че всъщност той ще е начело на миграцията, интеграцията и сигурността, се превръща в абсолютно отвратително."
Европейският клон на организацията за защита на човешките права Amnesty International каза, че свързването на миграцията, сигурността и европейския начин на живот "изпраща тревожно послание".
От природозащитната неправителствена организация "Приятели на Земята" бяха по-крайни. Те написаха: "Идеята, че европейците имат нужда от защита от външните култури е фашистко мислене, което не трябва да е дори близо до политиката за миграция."
Междувременно, беше обърнато внимание и на новия пост на Маргрете Вестагер в ЕК.
Датчанката, която досега отговаряше за конкуренцията, запазва задълженията си да се бори с монополите и в допълнение получава повишение в изпълнителен вицепрезидент на ЕК.
Вестагер ядоса САЩ по време на работата на досегашната комисия, като на няколко пъти зае твърда позиция срещу американските интернет гиганти. Миналата година президента на САЩ Доналд Тръмп се оплака на предишния председател на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер от Вестагер и идеята ѝ интернет гигантите като Amazon да плашат данъци за търговската си дейност в ЕС.
"Твоята данъчна дама - тя наистина мрази Съединените щати", каза тогава Тръмп на Юнкер.
Вестагер не изключи Европейската комисия да води дела срещу гигантите от Силициевата долина, но допълни, че "всеки един случай ще се разглежда отделно".