"Не може да участвате в протест и след 30 секунди през камерите, които ви наблюдават и идентифицират, да се предаде информацията на работодателя ви и след това да сте без работа - това е потъпкване на основните форми на демократично участие изобщо. Това е чиста дискриминация".
Това каза пред журналисти в Европейския парламент евродепутатът от Групата на социалистите и демократите и от българската БСП Петър Витанов, предава репортер на Actualno.com от Страсбург.
Той е и докладчик в сянка по темата за регулациите около изкуствения интелект, които Европарламентът въвежда днес. Витанов подчерта, че по време на изработката на законодателството, която е протекла над три години, са имали различни подходи с десните.
"В Европа се раждат идеите, но в САЩ те се въвеждат в бизнеса. Имаме задължение да запазим технологичния напредък, но и да опазим основните човешки права и да защитим човека от изкуствения интелект. Този баланс трудно се намира - десните опитваха да ограничават по-малко с цел да увеличават конкурентоспособността на технологичните компании, но за нас като леви хора човешките свободи и права са на първо място", обясни Витанов.
По-късно през деня ЕП одобри историческата законова рамка - ето за кои дейности се забранява изцяло използването на изкуствен интелект.
Снимка: Европейски парламент 2023
Витанов подчерта още, че около 10% от системите с ИИ представляват най-високо рискови за човека от гледна точка на здравеопазване и образование например.
По-рано днес пред български журналисти евродепутатът от ЕНП и българската ГЕРБ Ева Майдел потвърди, че се създава и нова европейска агенция, която ще ограничава изкуствения интелект.
"Всичко това вече ще има обозначения, защото в крайна сметка deep fake технологията има и пропагандна цел", подчерта още Майдел, цитирана от репортер на Actualno.com от Страсбург.
Ключовият закон
Очаква се по-късно днес евродепутатите да гласуват въпросните нови правила, които гарантират, че изкуственият интелект е надежден, безопасен и зачита основните права на ЕС, като същевременно подкрепя иновациите.
Вече е постигнато съгласие около споразумението между държавите членки и ЕС, с което се въвеждат задължения за изкуствения интелект на основата на потенциалния риск и степента на въздействие.
Още: Ще можем ли да съдим изкуствен интелект като Siri и Alexa? (ВИДЕО)
Всички приложения с ИИ, които представляват очевиден риск за основните права на човека, като:
- системи за лицево разпознаване и биометрична категоризация, основани на чувствителни характеристики;
- социално оценяване или ИИ, използван за манипулиране на човешкото поведение;
- категоризация на хората около теглене на кредит например и т.н. ще бъдат забранени в Европа.
Системите с ИИ, считани за високорискови, използвани например в критичната инфраструктура, образованието, здравеопазването, правоприлагането, управлението на границите или изборите, ще трябва да отговарят на строги изисквания.
Снимка: iStock
Световна реакция
На този фон се очаква и Общото събрание на ООН за първи път да приеме резолюция за изкуствения интелект (ИИ) по-късно този месец, а бъдещата проекторезолюция, предложена от САЩ, подчертава "спешната необходимост от постигане на глобален консенсус за сигурни, безопасни и надеждни системи за изкуствен интелект".
Още: Поредна заплаха за потребителите: Кражба на самоличности с изкуствен интелект
Според текста на документа бързото развитие на изкуствения интелект изисква международна регулаторна рамка и предлага възможност за сътрудничество, особено с по-бедните страни, пише БТА. Очакванията са до края на март резолюцията да бъде приета единодушно от 193-те членки на Общото събрание без формален вот.