От 1 май Великобритания въвежда физически проверки по границите си на храни, растения и животни, внасяни от ЕС. В продължение на близо 4 г. след Брекзит страната се въздържаше да ги прилага от страх, че това може да доведе до опашки от тирове по ГКПП-тата и до оскъпяване на стоките.
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
Още: Поредна размяна на дронове между Украйна и Русия (ВИДЕО)
Сега Лондон обещава проверките да не са масови, а първоначално само да са на стоки, за които има по-висок риск от пренасяне на различни заболявания. За такива се смятат месото и млечните продукти, някои растения и семена. Консервираните храни няма да се проверяват на границата, но те трябва да съдържат здравен сертификат за износ, издаден непосредствено преди да тръгнат за Острова, предава 24 часа.
Още: "Брекзит" за младите да отпадне: Идея на Европейската комисия
Някои страни като Германия и Полша вече предупредиха, че нямат необходимия капацитет да осигурят документа, особено в почивни дни, което ще доведе до забавяне на доставки и до съкращаване на срока на годност на някои храни с около 20%.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 22.01.25 - Краят на войната е приоритет за Тръмп, увери Рубио
Още: Сиярто: България ще осигури транзита на газ за Унгария
Още: Англия губи доверие в полицията
Макар бизнесът от двете страни на Ламанша отдавна да се подготвя за този момент, остава тревогата, че може да се достигне до нарушени доставки и по-скъпи хранителни стоки. Причината е, че освен допълнителни документи има и такси между 29 и 145 паунда на пратка. Британското правителство прогнозира, че новият режим за внос ще струва на британските фирми около 330 млн. паунда годишно и може да повиши инфлацията с 0,2% през следващите три години.
Още: Стивън Сегал и историята на избити украински военнопленници: Украинец не му е спестил нищо
Още: Белгийски съд отхвърли делото срещу Фон дер Лайен за ваксините
Още: The Times: Великобритания умува как да връща нелегални мигранти на няколко държави
Великобритания внася 22% от необходимото ѝ говеждо месо, 21% - от овчето, и 49% - от свинското, като за по-голямата част от тези доставки разчита на ЕС. Европейските държави започнаха да проверяват британските хранителни стоки още при излизането на Обединеното кралство от ЕС и това не доведе до сериозни проблеми.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Киев работи усилено за уреждане на среща между Зеленски и Тръмп
Още: Румъния подписва през февруари договора за нов комплекс Patriot