Великобритания обсъжда със САЩ възможността да увеличи военното си присъствие в Персийския залив след скорошния инцидент с британски танкер, заяви говорител на правителството на Обединеното кралство.
Още: Осъден кардинал иска да е част от конклава за избор на нов папа
Още: "По-добре се притеснявайте за Владивосток": Полски министър с обръщение към Русия (ВИДЕО)
По-рано телевизионната мрежа CNN, позовавайки се на източник от американското министерство на отбраната, съобщи, че пет малки кораба, за които се твърди, че принадлежат на Иран, са се приближили до британски нефтен танкер в Ормузкия пролив и са се опитали да го задържат в териториалните води на Иран.
"Обсъждаме със САЩ увеличаване на нашето присъствие на фона на последните заплахи за корабоплаването в тази зона", заяви представител на британското правителство пред репортери, цитиран от РИА новости.
Според съобщения в медиите британският танкер е напуснал Персийския залив и е трябвало да пресече Ормузския пролив, когато иранските кораби са се приближили до него.
Още: Въздушна тревога в цяла Украйна, Киев отговори с атака по Крим (ВИДЕО)
Още: "Украйна ще защитава своите принципни позиции": Какво се случи на срещата в Лондон?
Според официални лица иранците са наредили на танкера да промени курса и да спре в териториалните води на Иран. Фрегата на британския кралски флот, придружаваща танкера е отправила „устно предупреждение“ към иранците с призив да освободят кораба, което е било направено.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 24.04.25 - Какво съдържа окончателното мирно предложение на Тръмп?
Още: Напук на предупрежденията на Брюксел: Вучич ще присъства на парада на 9 май в Москва
Иранският външен министър Мохамад Зариф отхвърли тази информация, отбелязвайки, че подобни изявления са насочени към ескалация на напрежението в района.