Обединеното кралство стана първата страна в света, която одобри "Молнупиравир", лекарство за коронавирус, разработено от американските компании Merck и Ridgeback Biotherapeutics. Това се казва в съобщение, разпространено в четвъртък от Британската агенция за контрол на лекарствата и здравните продукти, пише The Independent.
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Както отбелязва британският медицински регулатор, лекарството е „безопасно и ефективно за намаляване на риска от хоспитализация и смърт за хора с лек до умерен COVID-19, които са изложени на риск от развитие на сериозно заболяване“. Това означава, че освен липсата на тежка форма на заболяването, индикация за употребата му е наличието на поне един от рисковите фактори, които могат да доведат до сериозно влошаване на състоянието. Това са затлъстяване, възраст над 60 години, диабет или сърдечно-съдови заболявания.
Повече за лекарството - вижте тук.
Министърът на здравеопазването на Обединеното кралство Саджид Джавид нарече днешния ден „исторически за страната“. „Обединеното кралство е първата страна в света, одобрила антивирусно лекарство, което може да се използва у дома за COVID-19“, каза той.
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
"Молнупиравир" е експериментално антивирусно лекарство, разработено за лечение на грип. Това лекарство проявява своя антивирусен ефект като спира репликация на вирусна РНК - затова и препоръката е да бъде вземано възможно най-бързо при проява на симптоми и положителен тест. Също така е доказано, че лекарството е активно срещу редица коронавируси, включително SARS, MERS и SARS-CoV-2.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
По-рано Merck посочи, че "Молнупиравир" намалява риска от хоспитализация с почти 50%. В изявление, публикувано в четвъртък, компанията заяви, че е започнала да произвежда лекарството на свой собствен риск дори преди то да бъде одобрено от медицинските регулатори. Merck заяви, че очаква да пусне лекарството до края на 2021 г. в обем, достатъчен за 10 милиона курса на лечение, а през 2022 г. - за още 20 милиона курса на лечение.