Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Вархели: Възможни са преговори с Албания за членство в ЕС без Северна Македония

07 май 2021, 09:25 часа • 2293 прочитания

Въпреки че досега процесите за членство на Северна Македония и Албания в ЕС протичат заедно, Брюксел може да ги раздели и да започне преговори за присъединяване с Тирана, ако българската блокада на Скопие продължи и ако не бъде намерено взаимно приемливо решение със София. Това заяви за Евронюз еврокомисарят по разширяването и политика на съседство Оливер Вархели.

Още: За пръв път от 2005 г.: Чехия отдели 2% от БВП за отбрана

Още: Доналд Тръмп-младши отива в Гренландия

Според него Брюксел може потенциално да продължи разговорите с Албания за членство в ЕС, дори ако преговорите със Северна Македония спрат.

"Ако отново се натъкнем на трудности със Северна Македония, което означава, че не сме успели в убеждаването на България и Северна Македония за взаимно приемливо решение, тогава въпросът е дали можем да продължим напред само с Албания. И ще трябва да разгледаме този въпрос", каза той.

Запитан дали формално „разделяне“ е опция, той отговори: „Може да е опция, да.“

Още: "Ню Йорк Таймс": НАТО разработва нова стратегия за противодействие на руските хибридни атаки

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 07.01.25 - Докъде стигна новата украинска офанзива в Курск

Възможността за разделяне на Македония и Албания Вархели обяви по време на посещението си в Скопие във вторник.

„Работим усилено по случая със Северна Македония, но все още не сме достигнали желаната цел. Работим с членовете на ЕС, за да намерим решение и да се постигне споразумение“.

Според него Албания е изпълнила критериите за членство, но ако няма споразумение по въпроса за Северна Македония, предстои да се обмисли варианта за разделяне на двете страни. По този въпрос Вархели е разговарял и с премиера Зоран Заев и е било съгласувано, че трябва да се постигне напредък от страна на България и РС Македония.

Албания и Северна Македония трябваше да започнат преговори за членство в ЕС, докато процесът не беше блокиран през 2019 г. от Франция и Нидерландия, и двете враждебни към нови членове от Западните Балкани. Но Евронюз разкри по-рано този месец, че Брюксел планира нов тласък на Албания за присъединяване към блока, а Дитмир Бушати, бивш министър на външните работи на Албания, заяви, че евентуален график може да бъде обсъден на междуправителствена конференция през юни.

Още: Нещо пуши подозрително в района на руски военен завод, наблюдаван от ЦРУ (СНИМКИ)

Още: Заради ниските температури: Брюксел със спешни мерки за бездомниците

Мненията в Албания за присъединяването към ЕС са почти единодушни, като неотдавнашно проучване на Европейската комисия установи, че 97% от албанците са „за“. На неотдавнашните избори в страната никоя от партиите не се противопостави на членството в ЕС, а само критикува своите съперници заради забавяне на процеса.

Вархели може също да даде тласък на надеждите за придвижване на кандидатурите за членство на други страни от Западните Балкани, като Черна гора и Сърбия, които имат силно желание за напредък в процеса на присъединяване към блока.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес