Разширяването винаги е било съпроводено с много емоции, с оптимизъм и в същото време с екстремен песимизъм. Преди всичко, за да има успех разширяването, трябва да има ангажираност. Това е геостратегическа инвестиция в мира, сигурността, стабилността и икономическия ръст. Както добре знаем, пътят до ЕС е дълъг и труден и е пълен с предизвикателства. Но аз нямам съмнение, че Западните Балкани са изцяло ангажирани с това да станат част от ЕС и затова полагаме усилия това да стане възможно, заяви еврокомисарят по разширяването Оливер Вархели.
На провеждащия се днес VIII икономически Форум на гражданското общество в Западните Балкани той каза, че гражданите от региона подкрепят силно пълната му интеграция в ЕС.
„И не само, защото това е политически приоритет за политическите елити в тези държави, а защото е отражение на мнението на гражданите от Западните Балкани, които подкрепят цялостната интеграция на региона в ЕС”, подчерта еврокомисарят.
Вархели припомни, че ЕС вече 30 години подкрепя политически, технически и финансово политическите избори на държавите-членки.
„Сега в края на годината имаме невероятни възможности и предизвикателства да продължим работата си и да дадем нов импулс на процеса на разширяване. Срещата на върха ЕС-Западни Балкани ще се проведе следващата седмица, потвърждавайки ангажимента ни към региона. Що се отнася до Албания и Северна Македония, мога само да повторя думите на председателя на Европейската комисия Фон дер Лайен относно постигането на споразумение за приемлива рамка за преговори, което ще проправи пътя за първата междуправителствена конференция в рамките на словенското председателство“, каза той.
Според него, в момента е от ключово значение за Европа да направи най-важния геополитически избор, което означава цялостна интеграция на Западните Балкани в ЕС. Той изрази надежда, че следващата седмица ще се чуят много ясни послания от лидерите на Европа и много ясни акценти в тази посока, заключи Вархели.
Гаспер Довжан – държавен секретар във външното министерство на Словения, заяви, че единствената логична стъпка за ЕК е процесът на разширяване.
„Западните Балкани са част от нашите приоритети и аз вярва, че развитието, стабилността, просперитетът на този регион е от стратегически интерес за ЕС. Регионът е част от Европа, заобиколен е от държави-членки и нямаме друг вариант, освен да продължим да продължим да засилваме съвместното сътрудничество, както и да подкрепя регионалното сътрудничество, което също е важно”, каза той.
Довжан подчерта, че разширяването през 2014 г. е донесло прогрес и стабилност. Това е много повече от чисто технически въпрос – той има геостратегическо значение и затова е необходима амбиция и политическа воля за реален напредък и от двете страни.